Kvetoucí kráter: Jak vypadá jaro v tanzanském kráteru Ngorongoro

Tanzanský kráter Ngorongoro je v každém ročním období místem mimořádných přírodních scenérií. Především na jaře ale dostává tato oblast s největší koncentrací zvířat v Africe zcela mimořádnou atmosféru
19.03.2021 - Michal Jirouš

Zebra Burchellova (Equus quagga burchellii)

Zebry jsou typickými zástupci zvířat žijících na dně kráteru Ngorongoro. V kráteru žije odhadem 4 000 zeber, které nikam nemigrují. Po celý rok tak v kaldeře o rozloze 260 km² zůstávají zdrojem potravy pro několik smeček lvů.

Slon africký (Loxodonta africana)

Slon africký je největší suchozemský savec na Zemi. V rozkvetlém kráteru žije několik skupin slonů afrických, kteří tady díky přísné ochraně dorůstají úctyhodných rozměrů. Ze stejného důvodu jsou velmi vzrostlé i kly těchto gigantických savců.

Buvol africký (Syncerus caffer)

Buvol africký patří k nejnebezpečnějším zvířatům Afriky a nezalekne se ani smečky lvů. V kráteru jsme byli svědky toho, jak statní býci chránili mláďata před útokem mladé samice lva, které se před útočícími buvoly dala na okamžitý ústup.

Vrabec sahelský (Passer suahelicus)

Na okraji kráteru v blízkosti posledního kousku primárního lesa žije typický i obyvatel afrických savan a lesů, vrabec sahelský.

Lev pustinný (Panthera leo)

V kráteru žije několik smeček lvů. Starší jedinci jsou známí tím, že mají oproti lvům v jiných oblastech Afriky tmavší hřívu a jsou o něco větší. Během pobytu v kráteru Ngorongoro máte šanci vidět lvy ve smečce téměř každý den, včetně dospívajících zvířat. Nezřídka má člověk možnost vidět i první pokusy o lov pakoňů.

Žirafa masajská (Giraffa camelopardalis tippelskirchi)

Žirafa masajská je jediným známým zástupcem velkých afrických zvířat, které nežijí přímo na dně kráteru, ale pouze na jeho okraji. Vědci se dodnes přou, proč tomu tak je. Jedni tvrdí, že příčinou je nadmořská výška, jiní argumentují strukturou potravy a nedostatkem trnitých akácií, kterými se žirafy v období sucha živí.

Nosorožec dvourohý (Diceros bicornis) 

Nosorožec dvourohý, nebo také černý, je nejvzácnějším a zároveň nejpřísněji hlídaným obyvatelem kráteru. Přímo v kráteru žije posledních 24 kusů. Každý den musejí strážci parku všechny nosorožce spočítat a přesvědčit se, že žádný nechybí. Během celého roku tady probíhají výzkumné práce s cílem o záchranu těchto fascinujících tvorů.

Hroch obojživelný (Hippopotamus amphibius)

Hroch obojživelný je zřejmě nejnebezpečnějším zvířetem Afriky, zejména brzy ráno, kdy opouští pohodlí vodního království a vydává se na čerstvou trávu. Nám se nechtěně podařilo hrocha „oddělit“ od bezpečí břehu velkého jezera, které vzniká v období dešťů v kráteru. Bez váhání na nás zaútočil.




Další články v sekci