Kukuřičné vločky měly snížit sexuální choutky a bránit masturbaci
Kukuřičné vločky vynalezl americký lékař John Harvey Kellogg, který chtěl ve svém sanatoriu nabídnout pacientům zdravější alternativu snídaně. Hluboce nábožensky založený adventista sedmého dne ovšem věřil, že vločky vyřeší nejen zažívací obtíže Američanů spojené s nadměrnou konzumací masa. Tvrdil také, že napomohou snížit sexuální choutky (vyvolané masem) a zabrání masturbaci, kterou považoval za jeden z velkých hříchů.
Původní vločky z roku 1878 pojmenované Granula nebyly sladké, a aby se vůbec daly pozřít, musely se namáčet v mléce. Přesto jejich obliba rostla a firma Sanitas Food Company, kterou lékař roku 1897 založil spolu se svým bratrem Keithem, prodala už v první sezoně 50 tun výrobku.
Navzdory nesouhlasu vynálezce začaly od roku 1940 různé společnosti do vloček přidávat cukr kvůli lepším prodejům. Pověst zdravé potraviny si však kukuřičné lupínky udržely – především díky masivní reklamě, podle níž měla jejich konzumace vyléčit vše, od malárie až po zánět slepého střeva. Také tvrzení, že „snídaně je nejdůležitějším jídlem dne“, představovalo původně reklamní slogan. Ve své kampani jej v roce 1944 použila firma General Foods, aby tak zvýšila prodej cereálií.
-
Zdroj textu100+1 zahraniční zajímavost
-
Zdroj fotografiíShutterstock