Krev na zeleném zlatu: Drogové kartely se snaží ovládnout avokádové plantáže

Avokádo se v posledních letech stalo i u nás velmi žádaným a oblíbeným ovocem. Jeho pěstování je ale potřísněné krví, o čemž by mohli vyprávět především mexičtí farmáři, jejichž životy se kvůli této plodině protnuly se zájmy bezohledných kartelů
11.09.2020 - Martina Nášelová


Kdo ještě neochutnal guacamole nebo avokádový toast, má po gastronomické stránce co dohánět. Avokádo je v posledních letech na čele pomyslného žebříčku módního ovoce a mnoho lidí jej díky jeho mimořádným vlastnostem považuje za „zelené zlato“.

Oběti avokádové války

Díky lahodné chuti a obsahu kolem 20 různých vitamínů se avokádo řadí mezi takzvané superpotraviny. Navzdory výšce piedestalu, na který jej postavili mnozí výživoví experti, by ale jen málokoho napadlo, že se zelená pochoutka stala také předmětem krvavých sporů mezi farmáři a obávanými mexickými kartely.

Mexiko pokrývá přibližně 40 % světové produkce avokáda a jedna z největších farem v zemi leží v mexickém státě Jalisco. Podle Josého Manuela Mendozy, ředitele avokádové farmy „Los Cerritos“, obhospodařují zdejší zaměstnanci 20 000 hektarů půdy. Sklidí kolem 180 až 200 tisíc tun plodů, které jdou převážně na export.

Právě avokádové plantáže Jalisca v posledních letech lákají také nebezpečné kartely, které útočí na avokádové farmy a vydírají farmáře. Avokádo, po němž je čím dál větší poptávka, je totiž v Mexiku zlatým dolem. Drogové kartely, jimž se podaří ovládnout plantáže, pak z prodejů ovoce financují svoji ilegální činnost. Kvůli avokádové válce už v Mexiku zemřely desítky lidí. 

Zátarasy proti kartelům 

Avokádový boom zajistil v Mexiku obživu celým vesnicím a mnohdy i městům. Například jen z Jalisca putuje zelené ovoce do více než 20 zemí světa. „Plných 80 až 85 procent naší produkce prodáváme do Kanady, Evropské unie, Asie i na Střední východ,“ popisuje poptávku po avokádu José Manuel Mendoza.

Kromě Mexika se avokádo pěstuje v dalších asi 30 zemích světa. Hruškovci přelahodnému (Persea americana) – tak se jmenuje strom, jenž avokádo plodí – se daří třeba v Dominikánské republice, v Kolumbii nebo v Peru. Pěstuje se ale také v Indonésii nebo v Jihoafrické republice a plantáže hruškovců najdete i v Evropě – hlavně na jihu Španělska, v Portugalsku, ale rovněž v Řecku. 

Je jasné, že farmáři se snaží svoji obživu chránit a proti kartelům bojovat, jak se dá. Staví například zátarasy na silnicích vedoucích k plantážím. Proti nim ale kromě samotných zločinců někdy stojí i zkorumpovaná policie, která s mafiány spolupracuje za strachu nebo kvůli příslibu velkého výdělku. 

Chuť na sto způsobů

Avokádo má při sklizni sytě zelenou barvu. Aby ovšem mohlo doputovat až na evropské talíře, musí se sklízet lehce nedozrálé. Avokádo připravené ke konzumaci pak musí být pěkně měkké a na povrchu tmavě zelené. Jen správně dozrálé avokádo má pak typickou oříškovo-máslovou chuť a rozetřete ho na chleba skoro jako pomazánku. V kuchyni má velmi široké využití – můžete ho jíst na slano, sladko, ale třeba i grilovat. 

TIP: Krvavé avokádo: Víte, čemu říkají britští chirurgové „avokádová ruka“?

Šéfkuchař Nico Mejía si nemůže avokádo vynachválit: „Můžete ho zpracovat na salát nebo ho jen tak rozmačkat. Avokádo je skvělé syrové, ale můžete ho jíst i uvařené . V mexické kuchyni je stejně důležité jako například kukuřice, fazole nebo ryby.“ Je ale jisté, že farmářům lahodná chuť avokáda v posledních letech často hořkne na jazyku, i když platy v avokádovém průmyslu podle jedné studie představují dvanáctinásobek průměrného mexického výdělku. 

Krvelačnost, která děsí

Největší mexická produkce avokáda pochází ze státu Michoacán. V oblasti jsou nejmocnější kartely Jalisco New Generation a Los Viagras, za nimiž zůstává krvavá stopa. V srpnu 2019 byly například ve městě Uruapan, které je druhým největším městem tohoto státu, nalezeny mrtvoly celkem 19 lidí. Mnohé z nich byly zohavené a devět z nich bylo pověšeno na jednom z tamních mostů. Na začátku února 2020 bylo zase v nákupním středisku téhož města zastřeleno devět lidí. K prvnímu činu se přihlásil kartel Jalisco New Generation, i druhý čin zřejmě provedli členové této zločinecké skupiny. Stejný kartel pravděpodobně stojí za smrtí 14 policistů, kteří byli zastřeleni v polovině října 2019 v mexickém městě Aguililla.

Mexické kartely se ke smůle zemědělců přeorientovávají z obchodů s drogami právě na ovládání zemědělské produkce. V současnosti se přitom kartely nesoustřeďují ani tak na konkrétní plodinu, jako spíše na určitou oblast, kde se snaží ovládat naprosto všechno. V Michoacánu je to nejen pěstování avokáda, ale například i citronů, papáji či jahod. Kartel ovládá nezákonnou těžbu dřeva i dobývání minerálů.


Ovoce, nebo zelenina?

Avokádo sice vypadá i chutná spíše jako zelenina, ale z botanického hlediska jde o ovoce hruškovce přelahodného. Samotné se nicméně moc jíst nedá, ale je ideálním materiálem pro výrobu dalších pokrmů. Navíc obsahuje velké množství takzvaných mononenasycených mastných kyselin – jinými slovy zdravých tuků, které snižují cholesterol a pomáhají ve spalování. Zelenou pochoutku tak můžete konzumovat úplně bez výčitek svědomí.


Další články v sekci