Krasové útvary Asie: Jeskyně všech myslitelných barev

V krasových jeskyních plných krápníkových útvarů se může fantazie nespoutaně rozletět a objevovat nesčetné bizarní světy. Pokud se k přírodnímu dílu přidá ještě promyšlené barevné nasvícení, vznikají zákoutí, před nimiž zůstává člověk ohromeně stát
25.05.2019 - Marek Telička

Jeskyně rákosových fléten je k vidění u čínského města Guilin v čínské autonomní oblasti Kuang-si. Podzemní prostora je zhruba 180 milionů let stará a kromě mnoha krápníkových útvarů je v ní i více než 70 inkoustových nápisů pocházejících z konce 8. století. Ty dokazují, že jeskyně se těší lidské pozornosti už více než 1 200 let. Jméno pravděpodobně dostala podle v okolí rostoucího rákosu vhodného pro výrobu fléten. Jeskyně má tři vchody a je asi 240 metrů dlouhá. Od roku 1962, kdy byla otevřena pro veřejnost, ji navštívily miliony turistů. Na snímku je část jeskyně nazvaná Křišťálová palác dračího krále.

Detail z jedné z užších částí Jeskyně rákosových fléten

Detail z jedné z užších částí Jeskyně rákosových fléten

Oblast vietnamského zálivu Halong je známa především stovkami vápencových ostrovů trčících z mořské hladiny. Méně známé jsou jeskyně, které se na některých ze zhruba 2 000 ostrovů nacházejí. Zřejmě nejnavštěvovanější z nich je jeskyně Hang Sung Sot, kterou Francouzi v 1. polovině 20. století pojmenovali Jeskyně překvapení. Chtěli tak vyjádřit dojem, jaký zprvu zdánlivě malá prostora v návštěvnících vyvolává. Skládá se totiž ze tří částí, z nichž ta největší a nejbizarnější se člověku otevře až jako poslední. Na snímku je zachycena malá část hlavního dómu.

Detail zdi Jeskyně překvapení v zálivu Halong ukazuje měsíční strop, jenž vznikl díky opakovaným stoupáním mořské hladiny a jejího ústupu.

Jedna z částí Jeskyně překvapení ve vietnamském zálivu Halong

Jeskyně Chiang Dao se nacházejí zhruba 70 kilometrů severně od thajského města Chiang Mai a jsou hlavní atrakcí stejnojmenného národního parku. Podle speleologických průzkumů je uvnitř zdejšího horského hřebene skryto 10–12 kilometrů jeskynního systému, ale veřejnosti je zpřístupněno jen pět hlavních jeskyní. Většina z prostor není nasvícená a návštěvníky proto doprovází místní průvodce s lampou. Několik částí, jako tato nazvaná Sloní jeskyně, je možné dočasně osvětlit.



  • Zdroj textu

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií
    Shutterstock, Marek Telička

Další články v sekci