Krása napříč kontinenty: Jak vypadají krasavice z Etiopie nebo z Myanmaru?

Na krásu lze nahlížet z mnoha úhlů a její vnímání se napříč kontinenty, kulturami i etniky výrazně liší. Totéž platí o ozdobách, jimiž se ženy zkrášlují a mezi kterými najdeme tetování obličeje, jizvy, uměle zvětšované rty nebo koruny z květin
01.12.2018 - Kateřina Helán Vašků

Korálky a jizvy

Kmen Hamar | Etiopie

Ženy kmene Hamar na jihozápadě Etiopie se rády zdobí barevnými korálky: Nosí je ve vlasech a okolo pasu i paží. Populární je rovněž výzdoba vyrytá přímo do pokožky – vzniká z řezných ran, jež se následně zasypávají popelem a uhlíky. Vdané ženy nosí také kruhové náhrdelníky na znamení sňatku. 

S talířkem pod jazykem

Kmen Mursi | Etiopie

Výzdoba dívek a žen kmene Mursi z etiopského údolí Omo je sice mimořádně fotogenická, ale zároveň i nepraktická. Dámy nosí v ústech talířky, které prodlužují jejich spodní ret do extrémních rozměrů. S unikátním krášlením se začíná zhruba v patnácti letech, kdy dívce matka či jiná příbuzná spodní ret nařízne a vloží do něj předmět z hlíny nebo ze dřeva. Jak dívky rostou, „talířky“ se zvětšují – až do průměru dvanácti centimetrů. 

Tisíciletá tradice

Kmen Dani | Nový Zéland

Sukně z rákosu a místo halenky jen vzory namalované přímo na tělo nebo nic: Žen novozélandského kmene Dani a jejich společenství se výdobytky moderní doby dotkly jen minimálně. Tito lidé žijí v bambusových chatrčích, muži stále používají k lovu oštěpy a příslušnice něžného pohlaví dodnes dodržují krvavou tradici – zemře-li jim příbuzný, uříznou si jeden článek prstu

Chlouba myanmarských křesťanek

Chinové | Myanmar

Zdobení obličeje je velmi populární také u myanmarských Chinů, obývajících horské město Mindat. Tamní ženy si donedávna nechávaly ornamenty na obličej vytetovat, což mělo hluboce zakořeněný kulturní význam. Dřív se v oblasti vyznávaly animistické kulty a různé pověry přetrvaly i po přijetí křesťanství – někteří místní pastoři proto kázali, že pouze potetované příslušnice něžného pohlaví se po smrti dostanou do nebe. Od 60. let je však tetovací praxe zakázaná, a unikátní okrasou se tak pyšní poslední generace žen.  

Obličej místo plátna

Lidé Yakan  | Filipíny

Filipínské ženy Yakan se pyšní velice zajímavým svatebním make-upem: Tvář si zdobí množstvím geometrických obrazců namalovaných světlou barvou a obočí nechávají „srůst“ tlustou černou linkou. Svatební obřady se v této muslimské komunitě slaví hned dvojí: Mimo islámský rituál se koná i druhý, jenž se dochoval z předislámských dob. Podobné líčení přitom zdobí také obličej ženicha. 

Koruna z květů

Tradiční svatební kroj | Ukrajina

Koruna z čerstvých květin spletených stuhami patřila dřív k tradičním ozdobám ukrajinských dívek a žen. Nejdokonalejší výtvory pak vznikaly pro svatební veselí: Přítelkyně upletly nevěstě nádherný bohatý věnec, často přerůstající v umělecké dílo. Zmíněný zvyk se nepodařilo zcela vymýtit ani socialistickému režimu.



  • Zdroj textu

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií
    Shutterstock, Profimedia, Wikipedie, AliciaFoxPhoto

Další články v sekci