Kostarika oznámila úplný zákaz používání jednorázových plastů
Kostarika je jedinou zemí Latinské Ameriky, která je řazena na seznam dvaadvaceti vyspělých světových demokracií. Jde o jeden z mnoha primátů, kterými se tato země pyšní. Je také energeticky zcela soběstačnou zemí a drtivou většinu elektřiny navíc vyrábí z přírodních, obnovitelných zdrojů. Nově se tato „nejzelenější země planety“ stane i první zemí na světě, kde má platit úplný zákaz používání jednorázových plastů.
TIP: Kostarika vyrábí 99 % elektřiny z obnovitelných zdrojů
Zákaz, který má vstoupit v platnost již v roce 2021, postaví mimo zákon například výrobu igelitových tašek, plastových lahví nebo jednorázového jídelního nádobí. Ambiciózní plán zahrnuje systém pobídek a investic do výzkumu a vývoje, od kterého si vláda slibuje vývoj nových, a především ekologických materiálů.
Jak ukazuje i příklad trojice kostarických studentů, nemusí jí o nesplnitelný úkol. Daniela Palomo, José Eduardo Castro a Sebastián Hernández, studenti chemicko-technologická univerzity v San Pedru, nedávno vyvinuli materiál, který je až 5× pevnější než současné plastové sáčky. Na rozdíl od nich ovšem pochází z přírodní celulózy získané z banánovníků a je rozložitelný během 18 měsíců.
-
Zdroj textuCosta Rica News
-
Zdroj fotografiíShutterstock