Konec lidstva 5× jinak: Vyhladí nás geneticky upravené viry?

Moderní medicína v nás budí dojem, že Zemi již masivní epidemie nemohou zaskočit. Ve skutečnosti jsme však proti mnoha zákeřným virům takřka bezbranní a na jejich globální šíření nejsou připraveni lékaři ani společnost
09.04.2018 - Kateřina Helán Vašků


Velké otazníky se vznášejí nad metodami biotechnologie. V jejich důsledku by totiž mohly svět zaplavit nebezpečné bakterie i viry, vůči nimž by byl člověk zcela bezbranný. Pokud by uměle modifikované smrtící mikroorganismy unikly z laboratoří, mohly by se po planetě rozšířit během několika dní a způsobit jen těžko představitelnou pohromu.

Předchozí část: Mizející voda a nebezpečné hry na boha

Před rizikem varoval i miliardář Bill Gates na loňské mnichovské konferenci o bezpečnosti. Mimo jiné poukázal, že geneticky upravené viry mají potenciál zabít víc lidí než jaderné zbraně a je přitom snazší je vyrobit. 

Zatím největší novodobou pandemií (viz Nákaza mimo kontrolu) se stala španělská chřipka, jež v letech 1918–1920 zabila po celém světě 75 milionů lidí – tedy víc, než kolik obětí si vyžádala první světová válka. V porovnání s pandemií způsobenou geneticky upraveným virem by ovšem představovala jen bezvýznamnou epizodu. „Umělá“ nemoc by totiž usmrtila možná celé miliardy pacientů, světová ekonomika by se zhroutila a v lepším případě bychom se ocitli zpátky v 19. století. 

Reálná hrozba?

Je však popsaný scénář reálný? Američtí specialisté z Národního institutu alergií a infekčních nemocí odhadují, že lze vyrobit patogen, který by zvládl „vymazat celé lidstvo“, přičemž technické překážky jsou „triviální“. Zároveň jsou ovšem přesvědčeni, že by vlády jednotlivých zemí dokázaly postupovat dostatečně rychle a nákazu „efektivně rozpoznat a zasáhnout“. Nezbývá než doufat, že mají pravdu. 

TIP: Nejsmrtelnější viry: 5 neviditelných zabijáků

Nelze samozřejmě podceňovat ani přirozenou pandemii, jež by se mohla podobat morovým ranám, které v polovině 14. století vyhladily až 200 milionů lidí – jinými slovy snad i polovinu tehdejší populace. Prostřednictvím letecké dopravy by se ovšem nákaza mohla rozšířit ještě snáz a zmutovaný vir by za pár dnů nekontrolovatelně zaplavil celý svět. 

Nákaza mimo kontrolu

Pandemie představuje velmi rozsáhlou epidemii, která zasahuje víc kontinentů. Na začátku 20. století proběhla například pandemie chřipky typu A, tzv. španělská chřipka. V posledních letech se jednalo o nákazu virem HIV, přičemž v jižní a východní Africe trpí nemocí AIDS 25 % populace.

  • Zdroj textu

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií
    Shutterstock

Další články v sekci