Klíč k duševní pohodě? Bydlení s výhledem na moře

Unikátní výzkum novozélandských vědců odhalil skrytou souvislost mezi duševním zdravím a výhledem z okna
05.05.2016 - Martin Reichman


Může pohled na mořskou hladinu prospívat lidskému zdraví? Na tuto otázku se pokusili odpovědět badatelé z Nového Zélandu. V okolí Wellingtonu, hlavního města Nového Zélandu a zároveň největšího přístavu země, provedli výzkum, ve kterém porovnávali, jak se žije lidem s výhledem na moře a s výhledem do městských parků. Oblast města výzkumníci rozdělili na dvě části – modrou a zelenou, přičemž modrá reprezentovala taková obydlí, která se nacházela přímo pobřeží a zelená dále ve vnitrozemí.

TIP: Věda versus selský rozum: K čemu jsou studie banalit?

Po zohlednění dalších faktorů – například rozdílů v příjmech, věku nebo pohlaví, vědci objevili skrytou souvislost mezi prostředím a duševním zdravím. Lidé žijící blízko u moře jsou výrazně šťastnější, vyrovnanější a celkově spokojenější, než ti, kteří bydlí více ve vnitrozemí. Výzkum navíc ukázal, že spokojenost nesouvisí v prostém „soužití s přírodou“. Lidé bydlící v blízkosti parků totiž byli méně spokojenější, než lidé z mořského pobřeží.

Podle Ambera Pearsona za to může způsob, jakým přírodu vnímáme – moře a oceán považujeme za čistě přírodní prostředí, kdežto parky v městech jsou do jisté míry „postižené“ zásahem člověka. Vědci hodlají ve výzkumu na toto téma pokračovat i nadále – další srovnání čeká obyvatele žijící u velkých jezer a rozsáhlých původních lesů. Bude proto zajímavé sledovat, zda klíč k duševní pohodě představují výhradně mořské vlny, nebo vodní plochy obecně.

  • Zdroj textu
    Health & Place
  • Zdroj fotografií
    Filmové Studio Barrandov

Další články v sekci