Kletba pod zámkem: Které artefakty obestírají legendy o prokletí

Legendy obestírající některé předměty jsou natolik děsivé, že je pověrčiví lidé rozhodně neberou na lehkou váhu. Neriskují často ani muzea, a „prokleté“ exponáty tak nezřídka spočívají v sejfech nebo k nim návštěvníci nemají přístup
04.07.2022 - Vilém Koubek

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Nezvaní hosté 

účetní kniha | Preston Manor

Tajemnou účetní knihu prý objevil dělník, který v roce 1988 pomáhal s demolicí bývalého obchodu v britském Brightonu – údajně byla zazděna. Dotyčný si vzal „poklad“ s sebou domů, načež jeho rodinu začali navštěvovat duchové mužů, žen, dětí, a dokonce i vojáka na koni. Jeden z nezvaných hostů pak dceři prozradil, že se deník musí na sté výročí prvního zápisu vrátit do Brightonu. Vyděšení příbuzní proto knihu odevzdali do sbírek brightonského muzea Preston Manor, kde médium údajně potvrdilo, že z ní vyzařují zlé věci. (foto: © Royal Pavilion & Museums, Brighton & Hove)

Drahokam krále bohů

indický ametyst | Natural History Museum

Prokletý ametyst měli ukrást britští vojáci z indického chrámu boha Indry. Poté, co se jeho novému majiteli plukovníku Ferrisovi prudce zhoršilo zdraví, předal kámen spisovateli a badateli Edwardu Heron-Allenovi. Ani jemu se však potíže nevyhnuly, a když po jeho smrti zdědil drahokam syn, začal také chřadnout. Ačkoliv se jej prý ze všech sil snažil zbavit, ametyst si k němu vždy našel cestu zpět. Domnělou kletbu přerušila až Heron-Allenova vnučka, která artefakt věnovala londýnskému Natural History Museum. Instituce ho dnes uchovává v sejfu, údajně v sedmi zamčených krabičkách naskládaných do sebe. (foto: Flickr, Mike Fitzpatrick, CC BY 4.0)

Nejslavnější lože

dubová postel | Ware Museum

Podle legendy vznikla masivní dubová postel s nebesy v 15. století na objednávku britského krále Eduarda IV. Časem se však dostala „mezi lid“ a putovala po hostincích, kde ji nocující postupně pokryli různými nápisy. Poštvali tím ovšem proti sobě ducha jejího řezbáře Jonase Fosbrookea, který pak útočil na každého neurozeného nocležníka, jenž se na lůžku pokusil vyspat. Ve skutečnosti postel vznikla roku 1590, zřejmě jako turistická atrakce hospody The White Hart ve městě Ware. Ať už prokleté, či nikoliv, jedná se o nejslavnější britské lože – objevilo se dokonce i ve hře Večer tříkrálový Williama Shakespeara. (foto: Wikimedia Commons, VeronikaBCC BY 2.5)

Pomozte mi!

panenka Annabelle | The Warrens’ Occult Museum

Údajně prokletá panenka Annabelle momentálně spočívá ve skladu uzavřeného muzea paranormálních vyšetřovatelů Eda a Lorraine Warrenových. Do jejich vlastnictví se dostala od dívky Donny, které hračku koupila matka ve starožitnictví. Annabelle se prý bez cizího přičinění pohybovala, přesouvala se mezi místnostmi, a dokonce za sebou zanechávala vzkazy. Podle nejdivočejších příběhů zabila jednoho člověka a sídlí v ní démon. Církev se ji pokusila očistit exorcismem, ale selhala. Není tedy divu, že o posedlé hračce vznikla řada hororových filmů. (foto: © The Warrens’ Occult Museum)




Další články v sekci