Když nastane blackout: 5 nejhorších výpadků proudu historie

Krátký výpadek elektřiny a následný večer při svíčce zažil asi každý. Zatímco běžná odstávka proudu se však obvykle po chvíli vyřeší, ty nejhorší v dějinách trvaly celé dny a v nelehké situaci se kvůli nim ocitly stovky milionů lidí
05.04.2019 - Vilém Koubek

Zůstaňte doma! 

Brazílie 

délka výpadku: 2 hodiny | počet zasažených: 97 milionů

Výpadek, během nějž zůstala 11. března 1999 potmě třetina Brazílie, měl na svědomí úder blesku do elektrické stanice u města Bauru krátce po desáté večer. Zemí tehdy zmítala hospodářská krize a tamní rozvodná síť byla v mizerném stavu. Kolaps zmíněné stanice proto vyvolal řetězovou reakci, jež nakonec postihla sedm brazilských států. Vláda okamžitě vydala doporučení, aby občané v potemnělých oblastech nevycházeli z domu. Mnozí obyvatelé však nasedli do aut a vyjeli na silnice, kde poté došlo k řadě havárií. Jen v Riu de Janeiru muselo vyrazit do akce 1 200 vojenských policistů, aby zabránili rabování. Další jednotky pomáhaly evakuovat na 60 tisíc lidí, kteří zůstali uvězněni v tunelech metra.

Teroristická odstávka 

Turecko 

délka výpadku: 8 hodin | počet zasažených: 70 milionů

Turecký blackout v březnu roku 2015 byl tak masivní, že vláda nevylučovala teroristický útok: Bez proudu zůstalo na 70 milionů lidí ve více než polovině z 81 provincií. Nakonec se však ukázalo, že dělníci při údržbě sítě odstavili linku, která spojuje vodní elektrárny na východu země s nejhustěji osídlenými oblastmi západu. Zbývající elektrárny nedokázaly bez tohoto klíčového přívodu poptávku pokrýt a síť se zhroutila. Teprve šest a půl hodiny po neštěstí se podařilo připojit „udržovanou“ linku a zhruba po osmi hodinách už si mohly znovu rozsvítit domácnosti v 95 % zasažených lokalit.

Problém ve větvích

Itálie 

délka výpadku: 12 hodin | počet zasažených: 56 milionů

Za viníka italského výpadku z 28. září 2003 označila společnost ENEL původně bouři, která poničila vedení pro dodávky elektřiny ze Švýcarska. Zvýšená poptávka posléze odstavila i francouzský přívod a neštěstí bylo na světě. Pozdější šetření však odhalilo, že na vině byla zanedbaná péče o stromy a keře v blízkosti rozvodných drátů, jejichž větve v náporech větru vedení přerušily. Ať už ovšem k výpadku došlo z jakéhokoliv důvodu, zastihl Itálii ve špatnou chvíli: V Římě se totiž právě konal festival Nuit Blanche neboli „bílá noc“, a z městské hromadné dopravy se tak stala past pro tisíce lidí. V zemi se také zastavilo na sto vlaků, v nichž uvízlo 30 tisíc pasažérů. Sever Itálie se znovu „rozsvítil“ zhruba po třech hodinách, mnozí obyvatelé však na elektřinu museli čekat i půl dne.

Stamilionová tma 

Indie 

délka výpadku: 12 hodin | počet zasažených: přes 700 milionů

V roce 2012 zažila Indie dvojici masivních výpadků proudu. První přišel 30. července krátce před třetí hodinou ranní a postihl zhruba 400 milionů lidí. O pár hodin později se sice všechno zdálo znovu v pořádku, ale schylovalo se k mnohem větší katastrofě: 31. června hodinu po poledni se zhroutila rozvodna nedaleko Tádž Mahalu a spustila řetězovou reakci, následkem které zůstalo bez elektrické energie asi 700 milionů obyvatel – tedy 9 % tehdejší světové populace. Výpadek zasáhl 20 z 28 indických států a ochromil nejen vlakovou dopravu: Lidé museli být zachraňováni například i z výtahů a evakuovaly se také uvízlé linky metra. Oprava havárie nakonec trvala 12 hodin.

Když od svíčky chytne dům 

Kanada, USA 

délka výpadku: 2 dny | počet zasažených: 55 milionů

Dosud nejrozsáhlejší blackout, který postihl sever Ameriky, měla na svědomí obyčejná softwarová chyba: 14. srpna 2003 spadly rozvodné kabely společnosti FirstEnergy, ovšem její technici se kvůli systémové závadě o havárii nedozvěděli. Nehoda, jež se mohla vyřešit coby drobný lokální výpadek, tak přerostla v katastrofu: Zhroutila se celá síť a bez proudu zůstalo 55 milionů lidí. V některých oblastech se sice podařilo dodávky obnovit již za sedm hodin, nicméně mnohde museli obyvatelé čekat i dva dny. Jen v New Yorku bylo hlášeno na tři tisíce požárů, přičemž většina vznikla od svíček. Podle některých odhadů si neštěstí vyžádalo sto životů.




Další články v sekci