Proti proudu času: Kdy a kde vznikla nejstarší mapa hvězdného nebe?

Polohu hvězd se snažili staří hvězdáři zachytit již od nepaměti. Nejstarší známé nebeské mapy vznikly před mnoha tisíci lety
03.08.2017 - Kateřina Helán Vašků


Vůbec nejstarší ztvárnění hvězdné oblohy představuje možná již  opracovaný mamutí kel objevený v roce 1979 na území Německa: Pochází z doby kolem roku 32500 př. n. l. a zářezy na něm napovídají, že se jedná o vyobrazení souhvězdí Orionu. Malovaný výjev ve francouzské jeskyni Lascaux, jenž vznikl před 33–10 tisíci lety, by zas mohl zachycovat Plejády v souhvězdí Býka. Tutéž hvězdokupu pak podle některých odborníků znázorňuje tabulka hvězd vytvořená před víc než 21 tisíci lety v jeskyni La grotte de la Tête du Lion.

TIP: Souhvězdí, které již neexistuje: Proč z oblohy „zmizela“ loď Argo?

Nejstarší známá „mapa“ hvězdné oblohy byla objevena teprve v roce 1999 v obci Nebra nedaleko Lipska a její nález vzbudil senzaci. Jedná se o bronzový disk o průměru 30 cm a o hmotnosti 2,2 kg, s modrozelenou patinou a zlatě zdobenými symboly, jehož vznik odborníci datují zhruba do roku 1600 př. n. l. Protože se však značně liší od jiných artefaktů z té doby, dlouho se považoval za podvrh – vědci ovšem jeho pravost nakonec potvrdili. Tzv. disk z Nebry znázorňuje Slunce, Měsíc, několik hvězd včetně zmíněných Plejád a zřejmě i Mléčnou dráhu.


Další články v sekci