Kde se vzaly Conversky, Chanel N° 5 nebo kabelky Louise Vuittona?

Slavné výrobky, které všichni známe, mají za sebou mnohdy nečekanou historii. Víte, kdo vytvořil legendární parfém Chanel N° 5? Kde se zrodila tradice ohýbaného nábytku a jaký je příběh kabelky Louise Vuittona nebo plátěných tenisek Converse?
27.04.2021 - Kateřina Helán Vašků

Neposlušné tenisky

Dnes (znovu) populární conversky pocházejí vlastně z hluboké minulosti. Firma Converse vznikla už v roce 1908 a popularita jejích „kecek“, tedy plátěných bot s gumovou podrážkou, nastoupila o deset let později, kdy se zrodila speciální obuv na basketbal. V roce 1921 pak firma navázala spolupráci s basketbalistou Chuckem Taylorem, jehož podpis najdete na botách All-Star dodnes. Zajímavý je také samotný český název „kecky“. Pochází z období druhé světové války, kdy americká letadla shazovala na naše území balíky s humanitární pomocí – a uvnitř se mimo jiné nacházely pláťáky od firmy Keds…(foto: Unsplash)

Zlatohnědý luxus

Když kolem roku 1930 vstupoval svět do nové éry rychlejšího cestování, ucítila francouzská módní značka Louis Vuitton založená v roce 1854 příležitost. Firma, jež se už dříve zaměřovala na výrobu cestovních zavazadel, tak přišla s luxusní dámskou kabelkou nazvanou Speedy Bag. Tento dnes již kultovní kousek přitom stále představuje nesmírně oblíbeného společníka cestovatelek po celém světě. Legendární doplněk tmavé barvy posetý logy a klasickými zlatými „louisvuittonovskými“ květinovými ornamenty se ovšem opakovaně stával terčem padělatelů. (foto: Wikimedia Commons, CC BY 2.0)

Nábytkářská revoluce

Židle z ohýbaného dřeva vynalezl a poprvé velkosériově vyráběl Michael Thonet z Boppardu v Porýní. Jeho technologie spočívala v napařování masivní bukové tyče, která se svěrkami připevnila k formě, okolo níž se měla ohýbat. Zároveň se k tyči upevnil ocelový pás, který se pak manuálně ohýbal spolu s ní. U nábytku se tak podařilo dosáhnout do té doby nepředstavitelných tvarů, stejně jako rovnoměrného ohybu.

Thonet svůj vynález veřejnosti poprvé představil roku 1841 na výstavě v Koblenci, přičemž pro něj nadchl i knížete Metternicha. Následně založil hned dvě nábytkářské firmy na území dnešního Česka – v Koryčanech (1856) a v Bystřici pod Hostýnem (1861). Zejména druhá zmiňovaná pak sloužila jako hlavní výrobna jeho úspěšné společnosti Gebrüder Thonet, jež fungovala od roku 1853. (foto: Wikimedia Commons, CC0 1.0)

Vůně ruského alchymisty 

Že Coco Chanel představovala jednu z nejvýraznějších osobností módy, netřeba zdůrazňovat. Fatálně však zasáhla také do oblasti parfémů. Její legendární Chanel N° 5 pro ni roku 1921 vytvořil Ernest Beaux, potomek ruských alchymistů působících dříve na carském dvoře, který v roce 1917 emigroval do Francie. Coco po něm chtěla, aby namíchal něco skutečně originálního, a výsledek Beauxova snažení opravdu slavil úspěch – parfém navždy změnil svět voňavek.

Počátkem 20. století totiž existovaly na trhu pouze dva typy vůní – čistě květinové nebo těžké jasmínové a se zvířecím pižmem; Beaux však v Chanelu N° 5 poprvé použil umělé látky (aldehydy). Parfém jde dobře na odbyt i dnes, přičemž jedna jeho lahvička se prodá každých třicet sekund a roční tržby přesahují sto milionů dolarů. (foto: Unsplash)




Další články v sekci