Karety a klimatické změny: Víc hnízd, menší mláďata
Bezmála 2 500 studentů a výzkumníků monitorovalo hnízda karet obecných (Caretta caretta) a jejich hustotu na deseti plážích poloostrova Guanahacabibes. Zaměřovali se na samičky, sledovali jejich migrační trasy a zaznamenávali celkový počet hnízd. Tato populace je nesmírně důležitá i kvůli své lokaci v místech, kde proudy Mexického zálivu ústí do Karibského moře. Staví ji to do uzlového bodu mezi třemi státy (USA, Kuba, Mexiko) s možným napojením na zbytek západního Karibiku.
Ze studie vyplynulo, že počet hnízd na sledovaných místech v době výzkumu stoupal a číslo dosáhlo vrcholu v letech 2012–2015. Jak ale v rámci globálního oteplování rostly v Guanahacabibes teploty, všimli si zoologové několika znepokojivých jevů. Jednak se snižoval počet vajíček v jedné snůšce a se zkracujícím se obdobím hnízdění se zkracovala také inkubační doba. V důsledku toho se z vajec líhla menší mláďata a ve stále větším měřítku mezi nimi byly zastoupeny samičky.
TIP: Jak zjistit stáří mořských želv? Pomocí testů jaderných zbraní!
Výzkum dokládá, jak je budoucnost karet obecných na klimatických změnách závislá. I jinde v Karibiku tyto želvy zřejmě čelí podobným podmínkám a hrozbám, ale to mohou potvrdit až další studie z jiných oblastí.
-
Zdroj textu
časopis Příroda
-
Zdroj fotografiíShutterstock