Kam Slunce nedohlédne: Navštivte s námi slavná místa skrytá v podzemí

Podzemí, to jsou především jeskyně, doly a tunely. Lidé zde odpradávna hledali bezpečný úkryt nebo je využívali k těžbě všeho, co matka příroda nabízela. Jak dnes vypadají slavná místa, kam se slunce nikdy nepodívá?
10.05.2018 - Kateřina Vašků a Dagmar Kulaviaková

Pod biblickým městem

Bell Cave – to jsou rozsáhlé jeskyně v blízkosti původně biblického města Maresha (dnes izraelského národního parku Bet Guvrin). Jedná se zřejmě o pozůstatky dolů, které byly vyhloubeny již v průběhu 4.–9. století.

Slané Polsko  

V solném dole Wieliczka v Polsku nedaleko Krakova se těžilo nepřetržitě od 13. století až do počátku století jednadvacátého. Důl se nachází v hloubce 327 metrů a jeho chodby se rozprostírají v celkové délce 300 kilometrů. Je zapsán na seznam UNESCO.

Razící obr

Horník obhlíží obří vrták v Gotthardském tunelu ve švýcarských Alpách. Tunel, otevřený v roce 2016, měří 57,1 kilometru a v některých místech je umístěn až 2,3 kilometru pod povrchem. Jde tak o nejdelší železniční tunel na světě. Vlaky zde mohou jezdit rychlostí až 250 km/h, čímž se cesta z Curychu do Milána zkrátila z původních čtyř hodin na dvě a půl hodiny.  

Radioaktivní skladiště 

Důl nedaleko německé obce Gorleben představuje kontroverzní stavbu. Leží v hloubce 840 metrů a je 6,5 kilometru dlouhý. Prostor se momentálně testuje jako možné trvalé úložiště pro skladování jaderného odpadu. Gorleben byl pro tento účel vytipován již před více než třiceti lety a zatím je zde umístěno pouze úložiště povrchové.

Mešita z „bílého zlata“  

Návštěvníci i horníci se modlí v dole Khewra v Pákistánu, druhém největším solném dole světa. Najdete zde 88 kilometrů chodeb, přičemž denní těžba se pohybuje okolo 1 200–1 500 metrických tun. Malá mešita je postavena z průhledných cihliček kamenné soli. 



  • Zdroj fotografií
    Globe Media/Reuters, Shutterstock

Další články v sekci