Jiný pohled na svět: Složené výhody hmyzího zraku

Zrak hmyzu, který využívá takzvané složené oči, má vlastnosti velmi odlišné od jednoduchých očí, jimiž jsou vybaveni i lidé. Na rozdíl od nás nedokáže hmyz složenýma očima zaostřit
05.12.2018 - Marek Telička


Udává se, že oproti lidskému zraku je hmyzí schopnost vidět malé předměty několikanásobně (až dvacetinásobně) snížena. Pohled je také kvůli charakteru skládání obrazů z jednotlivých oček (ommatidií) mozaikovitý a třeba včelám proto unikají drobné detaily.

Hmyz také nedokáže vidět červenou barvu. Na druhou stranu ovšem vnímá ultrafialové světlo a díky tomu zaznamená například barevné vzory na opylovaných květech, jež jsou viditelné pouze v ultrafialovém pásmu a nám tak zůstávají skryty. Obdobně některé druhy motýlů mají na křídlech vzory, které je možné pozorovat výlučně v ultrafialovém pásmu a jejichž účelem je přilákání partnera.

TIP: Oči, které vidí vše: Odhalte tajemství dokonalého zraku

I v dalších směrech jsou složené oči výhodné. Výborně například umožňují navigaci podle polarizovaného světla, které proniká skrz mraky i při zatažené obloze. K tomu je s nimi možné daleko lépe zaznamenat pohyb a díky rozmístění ommatidií na velké ploše hlavy neunikne například mouše ani útok, k němuž se schyluje za jejími zády. 

  • Zdroj textu

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií
    Shutterstock

Další články v sekci