Jihoafrický stříbřenec pcháčohlavý: Rostlina, kterou ani požáry nezabijí
Stříbřenec pcháčový (Protea cynaroides) je stálezelený až dva metry vysoký keř, jenž má původní domov v Jihoafrické republice, provinciích Západní a Východní Kapsko. Dnes se ovšem pěstuje v tropických a subtropických oblastech celého světa, zejména v Austrálii, na Novém Zélandě a na Havaji.
Stříbřenec pcháčový má celkem 81 barevných zahradních variací. U některých odrůd je růžová barva květů a červené okraje listů nahrazena krémově žlutou. V místech, kde byl introdukován, občas zplaňuje. Roste od úrovně moře až po nadmořskou výšku 1 500 metrů.
Název rostlinné čeledi Proteaceae i rodu Protea, do kterého P. cynaroides patří, je odvozen od jména řeckého boha Protea, božstva, které bylo schopno projevovat se v mnoha podobách. To je příhodné přirovnání, protože jak čeleď, tak rod jsou známé svou úžasnou rozmanitostí a pestrostí květů a listů.
TIP: Životodárná síla zuřícího ohně: Požáry lesa a krajiny
Stříbřenec pcháčový je národní květinou Jihoafrické republiky a jako takový propůjčuje své jméno národnímu kriketovému týmu, jehož přezdívka je Proteas. Na začátku 90. let 20. století se vedla debata o tom, zda a jak by se tato květina měla dostat na dresy národních ragbyových týmů.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií
Shutterstock