Jehly a další mučidla: V Rumunsku je očkovací centrum i na Drákulově hradě
Přímo před vstupem do hradu Bran, který údajně posloužil coby předloha pro sídlo hraběte Drákuly v románu Brama Stokera, nechala rumunská vláda zřídit očkovací centrum. Každý květnový víkend se tam mohou zájemci nechat imunizovat proti koronaviru bez nutnosti registrace. Země tak chce k vakcinaci motivovat širší veřejnost, jež se očkování obává. Každý, kdo se tzv. očkovacích maratonů zúčastní, dostane navíc za projevenou odvahu diplom a jako bonus volný vstup na výstavu mučicích nástrojů do hradního sklepení. Od začátku akce již tamní exponáty zhlédlo přes 400 lidí.
Rozporuplný Drákula
Hrad Bran se nachází na historické hranici mezi Transylvánií a Valašskem. První zmínka o pevnosti na místě dnešního hradu Bran pochází z počátku 13. století. V té době Řád německých rytířů započal na návrší známém jako Dietrichstein s výstavbou dřevěné pevnosti k obraně údolí, která po staletí sloužila k transportu zboží. Hrad proslavil především Bram Stoker, který Bran popsal jako sídlo upírského hraběte Drákuly.
Rumuni mají k postavě Drákuly rozporuplný vztah. Přestože příběh o upírovi pomáhá přilákat do země tisíce turistů, ochotných utratit své úspory za cokoli s obrázkem krvežíznivého hraběte, představa Rumunska jako Drákulovy země místní uráží. Stačí si vzpomenout, jak zobrazil Rumunsko český umělec David Černý ve nechvalně proslulém díle Entropa v podobě upířího doupěte.
TIP: Pravda o skutečném Draculovi: Krutý sadista i spravedlivý vzdělanec
Rumuny prý nebaví neustále vyvracet mylné domněnky, že Drákula zde nikdy nežil, nikdy nepřebýval na hradě Bran a vůbec nejde o reálnou postavu, jak se mnozí domnívají. Navíc turisté kromě toho podle Rumunů nic jiného o jejich vlasti ani nevědí.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií
Shutterstock + Profimedia