Jedovatá chobotnička kroužkovaná: Nebezpečná, když se „rozsvítí“

Chobotnice kroužkovaná žije ve vodách západního Tichého oceánu a se svými blízkými příbuznými má mnoho společných vlastností. Jednou z nich je snaha o nenápadnost a možnost okamžité barevné proměny. Jedna vlastnost je u ní ale zcela speciální.
02.09.2020 - Marek Telička


Chobotnice kroužkovaná (Hapalochlaena lunulata) se snaží být neviděna, splývá s mořským dnem a většinu života tráví ve skalních škvírách. Přehlédnutelná je však pouze do okamžiku, kdy má pocit bezprostředního ohrožení. V té chvíli se její barvy prudce zvýrazní, většina pokožky zazáří jasně žlutě a modré kroužky, jichž má na těle cca 50–60, se rozsvítí jako neonové poutače. Varuje tak případného útočníka. Navzdory svému drobnému vzrůstu (12 až 20 cm) totiž patří mezi nejnebezpečnější mořské živočichy. 

TIP: Krása obojživelných zvířat – Podivuhodní tvorové země a vody

Smrtící zbraň z chobotničky dělá jed tetrodotoxin, který vylučuje ze svých žláz. Tato látka, kterou používají také ryby z čeledi čtverzubcovitých (Tetraodontidae) a některé žabky z čeledi pralesničkovitých (Dendrobatidae), je asi 1 200× silnější než kyanid. Jed způsobuje ochrnutí svalů a zastavuje i činnost plic. Smrt může nastat už během několika minut.


Další články v sekci