Jaké největší přetížení může člověk přežít?
Na kolotočích jste to už nejspíš zažili: Centrifuga se roztočila a plnou silou vás vtlačila do sedadla. Například piloti armádních letounů se však musejí vypořádávat s mnohem větším přetížením. Jedná se v podstatě o sílu, která na člověka působí v důsledku akcelerace. Označuje se písmenem G a kupříkladu při 3 G tlačí pilota do sedačky síla odpovídající trojnásobku jeho hmotnosti. Nicméně už při 9 G může letec omdlít a 20 G bývá ve většině případů smrtelných.
Odstředivá síla totiž žene krev od hlavy k nohám, na což organismus reaguje zvýšenou tepovou frekvencí a zúžením periferních cév. Přesto trvá 6–9 sekund, než tělo vytlačování krve z mozku vykompenzuje. I kratší doba ovšem stačí, aby došlo ke ztrátě některých funkcí klíčového orgánu a nakonec k bezvědomí.
TIP: Extrémní výkony lidského těla: Jak dlouho lze vydržet bez spánku, vody nebo bez kyslíku?
Mnohem lépe jsou na tom v tomto směru někteří zástupci hmyzí říše. Dospělé pěnodějky (Cercopidea) jsou pokládány za jedny z nejlepších skokanů ve zvířecí říši. Biologové z americké Dalhousovy univerzity zjistili, že pěnodějky jediným odrazem překonají vzdálenost až 70 centimetrů - to znamená, že více než 100× překoná svou velikost. Přetížení, které na pěnodějky při skoku působí, přitom dosahuje až 400 G.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografiíAlamy Stock Photo