Tóny ve vaší hlavě: Jak poslech hudby ovlivňuje pracovní výkon
Když už ruch kanceláře nemůžete snést, hudba může přinést tolik kýžené vydechnutí od okolního světa. Než však spustíte svůj přehrávač, je dobré se zamyslet nad tím, za jakých podmínek vám tóny oblíbené písně prospějí a kdy vás naopak rozptýlí.
Učím se – chci ticho!
Učení se novým věcem vyžaduje, aby mozek analyzoval a zapamatovával si instrukce a fakta. Pokud však hraje hudba, mozek nadřadí to, co slyšíte, nad vnímání suché látky a může tak informace, které se potřebujete naučit, interpretovat nepřesně. Pokud se tedy potřebujete něco naučit, zvlášť, pokud informace čtete, je lepší hudbu zcela vypnout.
Pokud je vaše pracovní prostředí hlučné, mozek se snaží zpracovat každý jednotlivý zvuk a zbytečně vynakládá svou kapacitu a energii, kterou byste mohli jinak soustředit na práci. Hudba tak může odfiltrovat ostatní hluk a umožnit vám věnovat se důsledně jedné činnosti.
Opakující se rutina – čas na muziku
Řada studií prokázala, že lidé poslouchající u rutinní práce hudbu podávají větší výkony a dělají méně chyb. Hudba totiž spouští vylučování hormonů zodpovědných za dobrý pocit a pomáhá vám tak cítit se uvolněně a šťastně. Je to jeden z důvodů, proč chirurgové na sále pouští oblíbenou muziku, která jim pomáhá se soustředit.
Ve chvíli, kdy posloucháte nové hudební dílko, váš mozek je aktivován novostí skladby a překvapením, které mu její nuance skýtají. Tím se však může hudba stát pro mozek zajímavější než cokoliv jiného a výrazně vám zkomplikovat práci.
-
Zdroj textu100+1 Zázraky medicíny
-
Zdroj fotografiíShutterstock