Indický pěstitel vytvořil mangovník, který plodí 300 různých odrůd manga
V Malihabadu, nedaleko indické metropole Lakhnaú, se rozkládá mangovníkový sad rodiny Khanových. Ti se pěstování tohoto tropického ovoce věnují již zhruba sto let. Hlavou rodiny a zároveň hlavním zahradníkem je osmdesátiletý Haji Kalimullah Khan, vyhlášený odborník a šlechtitel manga. Pěstování tohoto ovoce se Haji věnuje již od svých 15 let, a přestože dnes se svým synem obhospodařuje více než 20 hektarů mangových sadů, jeho největší pýchou a životním dílem je mangovník, který plodí 300 různých druhů manga. Unikátní strom, který vznikl metodou roubování, je jeho vlastním výtvorem.
Strom 300 chutí
Na nápad vytvořit mangovník, který by plodil různé druhy, přišel Haji v dospívání při pohledu na štěpovaný keřík vícebarevných růží. V rodině Khanových se tradice pěstování manga dědí z generace na generaci, pro tehdy sedmnáctiletého Hajiho tak představa stromu, na kterém by rostly různé odrůdy znamenala přirozenou výzvu.
Prvním – a nutno podotknout, že úspěšným krokem bylo naroubování sedmi různých mangovníků. Dílčí úspěch ale zkalila povodeň, která jeho „strom osmi druhů“ zničila. Hai Khan se ale nevzdal a vrhl se do sbírání informací a studia technik roubování. Pro svůj druhý pokus si v roce 1987 vybral sto let starý mangovník. Postupně shromažďoval různé vzorky mangovníků z celé země a rouboval je na svůj strom. Dnes je tak jeho super-mangovník vlastně kompletním sadem. Na jediném stromě roste 300 druhů manga, přičemž v mnoha případech jde o druhy velmi vzácné.
Hajiho „Strom 300 druhů“ vypadá zvláštně už na první pohled. Mohutná koruna více než sto let starého mangovníku hraje všemi barvami – od matně zelené, přes olivovou po zářivé zelené odstíny. Také plody manga vypadají různě – některé jsou kulaté, jiné oválné či lehce deformované, některé mají sytě žlutou barvu, jiné jsou oranžové, narůžovělé, zelené nebo třeba fialové.
TIP: Profesor umění vypěstoval strom plodící 40 různých druhů ovoce
Zatímco někteří konkurenční pěstitelé považují Hajiho strom spíše za pouťové kejklířství, které seriózním pěstitelům škodí, on je na svůj výtvor náležitě pyšný. Část úrody prodá na trzích a nespotřebované ovoce pak rozdává návštěvníkům, kteří se na jeho „zázrak 300 chutí“ přicházejí ve velkém počtu podívat. Osmdesátiletý pěstitel si ale z kritiky nic nedělá a věří, že díky svým mangovníkům bude žít i po své smrti. „Doufám, že lidé si budou moct vychutnávat plody mé práce ještě dlouho poté, co už tady nebudu. Právě v tom je totiž krása přírody – stále nám něco dává,“ shrnuje svůj pohled na život mezi mangovníky Haji Khan.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií
Shutterstock, kaleemullahkhan.com (s laskavým svolením)