Implantát na pravém místě: Konečně funkční model umělého srdce

Jen ve Spojených státech umírá každý den 18 pacientů čekajících na transplantaci srdce, jež ovšem nikdy nepřijde. Nedostatek orgánů proto pomáhají řešit umělé náhrady, mezi které se nově zařadil také Aeson od francouzské společnosti Carmat
04.12.2021 - Vilém Koubek


Podle statistik z roku 2017 trpí srdečním selháním přes 26 milionů lidí, přičemž 5 % nemocných dospěje do terminální fáze a jejich šance jsou velmi nízké: Méně než polovina diagnostikovaných přežije déle než pět let. Jediné dlouhodobé řešení spočívá v srdeční náhradě, nicméně poptávka převyšuje nabídku, a každý rok se tak uskuteční asi jen 5 500 transplantací. Problém samozřejmě nastává, pokud se stav pacienta čekajícího na orgán rapidně zhoršuje. S ohledem na vysoký věk či doprovodné komplikace může být dotyčný z pořadníku dokonce vyškrtnut. Poslední záchranu potom skýtá srdce umělé, jež pomůže překlenout čekací lhůtu nebo biologický orgán nahradí úplně. 

Předním výrobcem na daném poli se stala americká společnost SynCardia: Svoji první umělou náhradu dokončila v roce 2002 a o dva roky později ji schválil národní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv. Srdce od firmy SynCardia se od té doby dočkalo přes 1 250 lidí a jejich šance na přežití déle než rok po zákroku se pohybují okolo 67 %.  

Evropa zaostává

Na druhé straně oceánu, konkrétně ve francouzské společnosti Carmat, se na prototypu umělého srdce začalo pracovat v roce 2008. A již roku 2013 se počítalo s prvními pacienty, kteří by implantát obdrželi: Transplantace se tehdy sice uskutečnila, nicméně 75letý pacient nakonec 2,5 měsíce po zákroku zemřel.

Ani v následujících letech se nepodařilo krátkou dobu přežití eliminovat, a v roce 2016 dokonce Evropská léková agentura klinické testování firmy Carmat zastavila. Oficiální prodej vylepšené srdeční náhrady nazvané Aeson začal teprve loni v prosinci a první transplantaci provedl letos v červenci profesor Jan Schmitto se svým týmem v německé Medizinische Hochschule Hannover. 

TIP: Bije jako zvon: EU schválila použití prvního kompletně umělého lidského srdce

Umělé srdce lékaři voperovali mladému pacientovi s vrozenou srdeční vadou, který se v té době nacházel v kritickém stavu. Přestože srdce podle lékařů pracovalo nad očekávání, pacientův vážný stav již zachránit nedokázalo. Funkčnost umělého srdce lékaře přesto povzbudila, a i přes nepříznivý konec prvního nasazení věří, že v budoucnu může zachránit mnoho lidských životů a pomoct řadě pacientů s vrozenou srdeční vadou.

Naděje z tiskárny

První biologické srdce se na speciálně upravené 3D tiskárně podařilo vyrobit před dvěma lety v laboratořích telavivské univerzity. „Inkoust“ vědci získali úpravami lidské tukové tkáně, kterou zpracovali nejprve na buňky kmenové a posléze srdeční. Jde však o pouhý začátek cesty, jež by mohla vést k vytváření náhradních orgánů. Vzniklé srdce je příliš malé, než aby se dalo transplantovat člověku. Podle jeho tvůrců navíc není jisté, zda by zvládlo krevní tlak a vydrželo fungovat stabilně. Nejprve se proto bude testovat na krysách a použití v klasické medicíně zatím zůstává v nedohlednu.


Další články v sekci