I muži mají své dny: Hormonální cykly nejsou výsadou žen
Muži skutečně procházejí jistými výkyvy hormonů, které můžeme označit jako cykly. Například se všeobecně ví, že hladina testosteronu v jejich těle je nejvyšší po ránu a v průběhu dne klesá. Další změny, a to v závislosti na ročním období, potvrdili norští a dánští vědci z Baylor College of Medicine v Houstonu. Někteří odborníci dokonce zmiňují termín Irritable Male Syndrome (IMS) neboli „syndrom podrážděného samce“, který si vypůjčili ze zvířecí říše.
Poprvé s ním přišel Gerald Lincoln, jenž při studiu chování beranů zjistil, že na podzim u nich hladina testosteronu vzrostla, načež se často pářili. Naopak v zimě výrazně poklesla a samci pak byli nervózní a chovali se iracionálně. Podobné chování se přitom podařilo pozorovat také u slonů.
TIP: Chcete oddálit nástup menopauzy? Jezte více hrášku, fazolí a ryb
Do světa lidí přenesl termín IMS Jed Diamond, psychoterapeut zabývající se agresivitou a úzkostmi u mužů. Podle něj kolísá hladina testosteronu v mužském těle v denních, měsíčních i sezónních cyklech, což má významný dopad na chování silnějšího pohlaví. Diamond zavedl také další termín – andropauza –, jenž souvisí s náhlým poklesem testosteronu a tvoří do značné míry analogii k ženské menopauze.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií
Shutterstock