Jak poradit Bohu
Alcázar, Španělsko
Segovijský Alcázar se dočkal slávy v průběhu 13. století za vlády Alfonse X. Kastilského: Podle legendy panovník zpupně prohlásil, že by Bůh dokázal stvořit lepší svět, kdyby se nejprve poradil s ním – a přivolal tak na sebe hněv nebes. Když se pak v roce 1258 na hradě konal soud, přihnala se bouře, poničila střechu a zdevastovala zasedací místnost. Alfons se poté kál a k další pohromě již nedošlo.
Duše ztracené v čase
Krzyżtopór, Polsko
Hrad Krzyżtopór nechal údajně polský vévoda Krzysztof Ossoliński zbudovat v místě, kde se protínají dvě časové dimenze. Pověst praví, že se v tomto předělu ztratila během let spousta lidí, jejichž duše však stále přebývají v hradních ruinách. Ani temné příběhy však Polákům nebrání, aby zříceninu označovali za jednu z nejkrásnějších v zemi.
Kam nechodí smrt
Frankenstein, Německo
Zřícenina hradu Frankenstein leží v německém Hesensku a jeho základy byly položeny v první polovině 13. století. Mezi léty 1673 a 1734 tam podle legendy pobýval alchymista Johann Conrad Dippele, který se údajně pokoušel oživovat mrtvé. Existuje proto teorie, že se stavbou inspirovala také Mary Shelleyová při psaní svého románu Frankenstein.
Tam, kde spí lochneska
Urquhart, Skotsko
Základy hradu Urquhart na břehu jezera Loch Ness byly položeny již ve 13. století. Sehrál tedy roli ve skotské válce o nezávislost a stal se rovněž panovnickým sídlem. Podle legendy se však skutečný poklad neskrývá v historické hodnotě současné ruiny, nýbrž v utajené jeskyni pod ní, kde prý přebývá lochneska.
Pád nebeského draka
Mont-Saint-Michel, Francie
Žulový přílivový ostrov Mont-Saint-Michel, na jehož vrcholku spočívá hradbami obehnané stejnojmenné opatství, patří k ikonám Francie. Poloha sídla přitom údajně není nahodilá: Vypráví se, že právě nad ostrovem se odehrála novozákonní bitva, v níž archanděl Michael porazil draka – ztělesnění Satana.
Žalář pro Draculu
Hunedoara, Rumunsko
Stavba hradu Hunedoara započala na příkaz vojevůdce Jánose Hunyadiho již v roce 1446 a tentýž panovník pak údajně v útrobách sídla sedm let věznil Vlada III. Draculu, známého jako Napichovač. Mylně se také tvrdí, že goticko-renesanční klenot posloužil coby inspirace pro Drákulův hrad v románu Brama Stokera.