Hotově, nebo kartou? První platební karta vznikla před více než 70 lety

Diners Club Card snad nemohla vzniknout jinde než ve Spojených státech, konzumní supervelmoci. Od vzniku první úspěšné platební karty uplynulo již více než 70 let
05.11.2021 - Pavel Juřík


Platební karty jsou americkým vynálezem. Málokdo už ale ví, že jejich počátky sahají do šedesátých let 19. století, kdy některé dopravní a telegrafní společnosti nabízely svým nejlepším zákazníkům úvěrové karty z tvrdého papíru, takzvané Frank Card nebo Collect Card

Inspirující náhoda

Roku 1949 šel Frank X. McNamara, ředitel úspěšné úvěrové společnosti Hamilton Credit Corporation, na večeři se svými obchodními partnery do newyorské restaurace Major´s Cabin Grill nacházející se hned vedle Empire State Building. Sešel se tam se svým právníkem Ralphem Schneiderem a Alfrédem Bloomingdalem, synem zakladatele známého newyorského obchodního domu Bloomingdale´s. Když vrchní po večeři přinesl účet, McNamara začal hledat peněženku a zjistil, že ji nechal v druhém saku. Protože ho v restauraci znali, nabídli mu, ať zaplatí příště, on ale zatelefonoval manželce, která mu peníze přinesla. 

Tehdy McNamaru napadlo založit klub nazvaný příznačně Diners Club (z anglického diner – strávník), který by svým členům vydával úvěrové karty pro placení v restauracích, s nimiž uzavře smlouvu. Za poplatek 5 až 7 % jim měl účty proplácet. Majitele karta přišla na 5 dolarů měsíčně. 

První večeře

Diners Club spatřil světlo světa 28. ledna 1950. Hned v únoru navštívil McNamara s přáteli stejnou newyorskou restauraci, povečeřeli, a když došlo na placení, byznysmen k němu využil malou kartonovou kartičku Diners Club Identification Card. Zdánlivě obyčejné posezení s jídlem vešlo do dějin jako First Supper (první večeře). Ještě tentýž měsíc dostalo Diners Club Card asi 200 podnikatelů, kteří měli kanceláře v Empire State Building. Kartu zprvu přijímalo k placení 27 luxusních restaurací a 2 hotely na Manhattanu. Obrat za první měsíc činil 2 000 dolarů a McNamarův zisk pouhých 140 dolarů, ale myšlenka zafungovala. 

První platební karty Diners Club byly nejdřív z tvrdého papíru, plast zvítězil až začátkem šedesátých let (foto: Diners Club International)

Hlavní výhodou Diners Club Card bylo, že platila ve všech obchodech, které se ji rozhodly přijímat. Starší úvěrové karty a známky totiž vydávaly obchody jen pro své stálé zákazníky (splátky byly obvykle na 6 měsíců a bez úroku). Klubové karty byly takzvané Charge Card s finančním limitem podle bonity klienta. Držitel neplatil úrok, ale musel uhradit celou výši útraty do 14 dnů od data výpisu.

Staří známí

Diners Club rychle rostl a dal příklad mnoha následovníkům, například Carte Blanche či Hilton Card. Lídrem na trhu byl do roku 1958, kdy se objevila bankovní kreditní karta Bank Americard (od roku 1977 Visa) a karta American Express. O devět let později se objevila bankovní karta Master Charge (od roku 1979 Mastercard). Tyto karty již v šedesátých letech získaly většinu na trhu díky velkému množství klientů a rozšiřování sítě bankomatů.

TIP: Izraelský výzkum ukázal, že falšování platidel je starší než samotné peníze

Nápad na automat vydávající peníze měl arménsko-americký vynálezce Luther Simjian již v roce 1939, přičemž patentovat si ho dal o jednadvacet let později. První bankomat byl uveden do provozu v Londýně roku 1967. 


Další články v sekci