Grácie ptačích lovců: Ptáci a jejich kořist

Ptáci jsou nejviditelnějšími zástupci říše zvířat a společníky lidské civilizace i v místech, odkud byla většina fauny nesmlouvavě vypuzena. Výjevy z okamžiků, kdy se opeřenci vydávají na lov, ovšem tak často k vidění nebývají
15.08.2020 - Marek Telička

Anhinga africká (Anhinga rufa) žije v subsaharské Africe. Přezdívá se jí „hadí pták“, což neodráží potravní specializaci, ale dojem, který budí při lovu. Loví totiž tak, že má tělo zcela ponořené pod vodou a nad vodní hladinu ční pouze hlava a krk. Dlouhý krk, navíc zrcadlený ve vodní hladině, budí dojem hada. Anhingy mají na jídelníčku i vodní hady, ale jejich potravu tvoří převážně ryby, obojživelníci, vodní hmyz, korýši a měkkýši. 

Orel bělohlavý (Haliaeetus leucocephalus) patří k největším orlům světa. Jeho tělo je až 90 cm vysoké a špičky rozepjatých křídel dělí i více než 220 centimetrů. Tito draví ptáci, kteří mohou vážit až 4,3 kilogramy, mají velmi masivní stavbu těla. Při hnízdění opakovaně využívají stejná místa a stavbu stále vylepšují. Největší hnízdo orla bělohlavého, žijícího především v Severní Americe, bylo nalezeno na Floridě. Bylo používáno 30 let a vážilo dvě tuny. Při lovu ryb se orli bělohlaví neponořují pod vodu, pouze se snaží silnými pařáty chytit ryby pohybující se blízko pod hladinou. Kromě ryb se jejich kořistí stávají také vodní ptáci, hraboši nebo mořské vydry. Přiživují se i na zdechlinách velkých savců. 

Orlovec říční (Pandion haliaetus) je právem považován za nejlepšího rybáře ptačí říše. Za potravou se dokáže ponořit i metr pod vodu. K vodní hladině se orlovec snáší plachtěním, těsně před kontaktem s vodou složí křídla k tělu a natáhne před sebe pařáty. Od okamžiku kdy jeho tělo rozčísne vodní živel, zůstává ponořen zhruba dvě vteřiny a posléze odlétá s rybou v pařátech. Jen málokdy jeho útok na vodní hladinu končí neúspěchem.

Ledňáček vlnkovaný (Lacedo pulchella) žije v tropických lesích jihovýchodní Asie. Mezi samci a samičkami tohoto druhu je výrazný rozdíl. Samci mají kaštanově zbarvenou hlavu s modrým temenem, bílou náprsenkou a zbytek těla je černý s modrými pruhy. U samiček, které jsou neméně výrazné oproti tomu převažuje rezavě hnědá barva. Na rozdíl od většiny ledňáčků neloví příslušníci tohoto druhu ryby, ale živí se chytáním hmyzu a malých obratlovců, které hledají v korunách stromů a na zemi. 

Hadilov písař (Sagittarius serpentarius) žije v subsaharské oblasti vyjma extrémně suché pouště Namib. Tento dravý pták na rozdíl od mnoha svých vzdálených příbuzných neloví z letu, ale v chůzi. Je to obávaný predátor, který dokáže chytit savce, jako jsou myši zajíci a promyky, ještěrky, hady, želvy i mladé ptáky. Dokonce jsou zaznamenány případy, kdy tento až 1,30 metru vysoký a čtyři kilogramy těžký opeřenec ulovil i mladou gazelu.




Další články v sekci