Facebook škodí zdraví: Studie odhalila negativní vliv sociálních sítí na děti
Facebook a další sociální sítě zásadně ovlivňují život velké části populace. Snad nejvýznamnější změnu ale sociální sítě přinesly do života dětí. Podle britských badatelů se množství času, které děti tráví online, za posledních deset let zdvojnásobil. Na internetu dnes děti tráví v průměru o tři a půl hodiny více času než sledováním televize.
Ukradené online štěstí
Badatelé z univerzity v Sheffieldu zjistili, že jedna hodina denně, kterou dítě stráví na sociálních sítích, snižuje pocit štěstí a osobní spokojenosti o 14 %. Negativní dopad na pocity dítěte je u sociálních sítí dokonce významnější než život v neúplné rodině. Organizace zodpovědné za ochranu dětí označují sociální sítě jako jednoho z hlavních viníků dramatického nárůstu sebepoškozování u dětí v poslední dekádě. Více ohroženy jsou podle badatelů dívky, které na sociálních sítích často čelí neúměrnému tlaku okolí kvůli svému vzhledu.
TIP: Zákeřné digitální drogy: Sociální sítě jsou návykovější než cigarety
Studie prováděná na čtyřech tisících dětech ve věku od 10 do 15 let překvapivě nepotvrdila oblíbenou tezi, že sociální sítě okrádají děti o jinou, potenciálně prospěšnější činnost.
„Naše výsledky ukazují, že sociální sítě mají, nebo mohou mít škodlivý vliv na děti. Závěry tak potvrzují dřívější výzkumy na toto téma,“ uvedl jeden z výzkumníků Philip Powell. Ze závěrů studie tak podle Powella vyplívá, že čím více času děti tráví na sociálních sítích, tím vyšší je pravděpodobnost jejich menší spokojenosti s různými aspekty života.
-
Zdroj textuGuardian, Daily Mail, Single Parent Services
-
Zdroj fotografiíShutterstock