Dým, který hřmí: Viktoriiny vodopády jsou nejmohutnější vodní clonou světa
Třebaže se zlověstný hukot hřmící vody nese do vzdálenosti až čtyřiceti kilometrů, existence jednoho z nejvyšších vodních sloupců na Zemi zůstávala většině planety ještě donedávna utajena. Éru jejich moderní historie zahájil proslulý misionář David Livingstone, jenž místo spatřil v roce 1855 zřejmě coby první Evropan v dějinách a nazval jej na počest britské královny. O dvě desetiletí později dorazil k běsnícímu živlu i český cestovatel Emil Holub, kterému vděčíme za jeho první zmapování.
Pára, nebo dým?
Ani zdaleka přitom nešlo o jednoduchý úkol: Africká kaskáda svou mohutností směle konkuruje jihoamerickým vodopádům Iguaçu nebo proslulé Niagaře. Přestože nedrží primát z hlediska výšky či průtoku, oficiálně se jedná o největší vodní clonu na světě. Více než 1 800 metrů široký tok řeky Zambezi náhle padá přes kolmý útes do hloubky 140 metrů, přičemž se každou sekundu řítí dolů v průměru tisíc kubíků hřmící masy.
Dokonce i v období sucha, kdy průtok dosahuje pouhých tří procent maximálních hodnot, se do vzduchu uvolňuje tolik vodní páry, že se při leteckém pohledu jeví jako dým z obřího požáru. Na jaře, kdy je průtok nejsilnější, lze potom sloupec spatřit až ze vzdálenosti dvaceti kilometrů.
Ďáblův bazének
Přelet nad Mosi-oa-Tunya, jak zní domorodé pojmenování místa, umožnuje vychutnat si pohled na jeden z přírodních divů černého kontinentu naplno. Pěší turisté se pak mohou vydat o něco blíž po mostě, který se nad impozantní scenerií tyčí už od roku 1905 a spojuje oba sousedící státy – Zambii a Zimbabwe. A ti nejodvážnější se nechají přemluvit k bungee jumpingu do hloubky 111 metrů. Volný pád trvá pouhé čtyři vteřiny, ale mnozí hovoří o nejlepším adrenalinovém zážitku svého druhu, jaký se dá absolvovat.
TIP: Yosemitský vodopád Horsetail Fall: Fascinující pohled na Hořící koňský ocas
Nejde přitom o jedinou aktivitu, kterou lze v bezprostřední blízkosti kaskády provozovat: Připočteme-li rafting, nafukovací kánoe, projížďku na slonech, či dokonce plavání v tzv. Ďáblově bazénku přímo na hraně vodopádu, není divu, že se Viktoriiny vodopády staly těžištěm turistického ruchu v celé jižní Africe.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií
Shutterstock