Důstojná čerň: Žirafy zambijské s věkem nešednou, ale černají
Fred Bercovitch z Výzkumného institutu primátů při Kyoto University a přírodovědec Phil Berry analyzovali 33 let uchovávané záznamy o pozorování žiraf zambijských (Giraffa camelopardalis thornicrofti), které jsou endemické v údolí Luangwa v Zambii. Celkem tak zkoumali 36 samců a zaměřili se zejména na barvu skvrn. Mimo jiné zjistili, že skvrny začínají tmavnout uprostřed, odkud se pigment šíří ke krajům. Bercovitch přičítá tyto změny působení testosteronu, i když jeho hladina zůstává u samců po dosažení dospělosti stabilní.
TIP: Rozhovor se zoologem Luďkem Čulíkem – Žirafy jako životní filozofie
Vědcům se podařilo vytvořit životní profily zkoumaných žiraf, z nichž vyplynulo, že samci, kteří přežijí první rok života, se osamostatní od matky do druhého roku a svoji rodnou oblast opustí ve věku 4 až 8 let.
Změny zbarvení skvrn započnou v sedmém až osmém roce a celý proces trvá jeden až dva roky. Samci dosáhnou úplné dospělosti přibližně v desátém roku a dožijí se 14 až 16 let. Maximální zaznamenaná délka jejich života je 22 let. „Fascinující na změně barvení starších jedinců je, že jde od světlejší k tmavší,“ komentuje poznatky Bercovitch. „U goril, jejichž srst zešedne, a koneckonců i u lidí, dochází s pokročilejším věkem k zesvětlení, nikoli ke ztmavnutí.“
-
Zdroj textu
časopis Příroda
-
Zdroj fotografiíShutterstock