Dobré ráno, Amíci! Pozoruhodný osud zrádkyně Mildred Gillarsové

Příští týden se chystá premiéra válečného dramatu o hlasatelce a moderátorce Mildred Gillarsové, která během 2. světové války pod pseudonymem Axis Sally vysílala německou propagandu určenou americkým vojákům. Jaký byl její příběh?
19.05.2021 - Jana Ládyová


Sexy hlas a skvělý playlist plný aktuální americké populární hudby se staly hlavní devízou pořadů americké moderátorky Mildred Gillarsové. Její pořady vysílané z Berlína v angličtině byly zpočátku zcela nevinné, apolitické. Řešila zde různá banální témata jako věrnost či nevěru manželek a milenek amerických vojáků a vše prokládala nejnovějšími hity, které chtěli posluchači slyšet. Teprve později tyto pořady získaly propagandistickou a antisemitskou rétoriku. Gillarsová totiž pracovala v nacistických službách…

Herecké ambice

Mildred Gilarsová odmalička toužila po herecké kariéře. Po maturitě se v roce 1918 zapsala na Ohio Wesleyan University ke studiu dramatických umění. Studia však musela nakonec kvůli špatnému prospěchu opustit. A tak se protloukala, jak se dalo. Chvíli pracovala jako prodavačka či pokladní, nebo to zkoušela jako pomocná síla v kanceláři. Jenže to byla nepředstavitelná nuda! Akční Mildred nikde dlouho nevydržela.

A protože nebyla schopna si najít pravidelné zaměstnání, které by odpovídalo jejím ambicím, rozhodla se, že si zkusí splnit svůj herecký sen v Evropě. V roce 1929 se přestěhovala do Paříže, kde půl roku studovala herectví.

Po návratu do USA sice získá v New Yorku zaměstnání v makléřské firmě, ale po večerech si přivydělává vystupováním v muzikálech. Musela mít hodně dobrodružnou povahu, protože v roce 1933 znovu zkouší štěstí v Paříži jako herečka. Vydrží tam ale pouze rok. Pak se rozhodne pro změnu. Stěhuje se do Německa – nejdříve do Drážďan, kde studuje hudbu. Brzy poté získává místo lektorky angličtiny na jazykové škole Berlitz-Sprachschule v Berlíně. Ani to ji nebaví, navíc dostává mizerný plat. S penězi zápasí prakticky neustále. Ale vracet do Ameriky se zatím nechce!

Práce snů!

Zásadní zlom v jejím životě nastane v roce 1940, když si přečte inzerát s těmito slovy: „Hledáme hlasatelku zahraničního vysílání radia Berlín.“ Přihlásí se a… samotnou ji překvapí, že místo dostane! Konečně má práci, která ji nesmírně baví. Nejdůležitější však je, že dostává od svého zaměstnavatele, kterým je Reichs-Rundfunk-Gesellschaft (RRG), víc než slušný plat.

Svými srdceryvnými příběhy dojímá nejen Američany v Evropě, ale hlavně posluchače za oceánem. Když v roce 1942 nastoupil do rádia nový programový režisér Max Otto Koischwitz, dostává Mildred místo ranního vysílání příležitost v hlavním vysílacím čase od 20:00 do 02:00 v nové show Home Sweet Home. Ta už je nezastíranou kombinací nacistické propagandy a americké, zejména swingové hudby. Mildred otevřeně kritizuje politiku USA i postup Spojenců v Evropě.

Vylodění bude masakr!

Za nejkontroverznější relaci bývá považován pořad Vision of Invasion, vysílaný v květnu 1944, tedy měsíc před invazí Spojenců v Normandii. Mildred zde uplatnila své herecké umění. Sama v pořadu představovala zoufalou americkou matku, jejíž syn padl na pobřeží Francie při vylodění. Její hysterické projevy jsou podbarveny prudkou palbou a šploucháním moře. Záměrně děsila Američany a Američanky, že vylodění bude masakr.

Po vylodění Spojenců pak v převleku sestry Červeného kříže navštívila zraněné americké vojáky a nahrané rozhovory pak večer vysílala ve svém pořadu. Nebyli to žádní neznámí hrdinové, Mildred ve své reportáži uváděla plná jména zraněných vojáků, stejně jako jejich rodiště či bydliště. Samozřejmě vše s patřičným komentářem. Jak se asi musely cítit matky zraněných, jí nejspíš nedocházelo…

Poválečný osud

Poslední pořad odvysílá Mildred dva dny před kapitulací Německa. Po ní zůstává na svobodě a jako cizí příslušnice dostává ještě vyšší příděly potravin. Pak ale na ni přece jen dojde – generální prokurátor USA poslal prokurátora Victora C. Woerheide do Berlína se zvláštním úkolem: najít a zatknout Mildred Gillarsovou.

Není to zrovna jednoduché. Hlasatelka měla mnoho přezdívek, ale její pravé jméno v pořadech nikdy nezaznělo. Mildred zatím žila v utajení ve francouzském sektoru západního Berlína. Zpočátku je pátrání neúspěšné, nepomáhají ani vylepené plakáty s její fotografií. 

Nakonec byla na zákldě udání zatčena a letecky převezena do USA. V září 1948 byla obviněna z vlastizrady v deseti bodech bez nároku na kauci. Obhajoba argumentovala tím, že hlasatelka sice uváděla své protiamerické názory, ale ty neměly se zradou co dělat. Argumentovali právem na svobody projevu. Nakonec jí bylo prokázáno, že složila přísahu věrnosti Hitlerovi a byla shledána vinnou za pořad Vision of Invasion. Soudce ji poslal za mříže na třicet let s možností podmíněného propuštění nejdříve po deseti letech. K tomu jí vyměřil pokutu 10 tisíc dolarů.

TIP: Poručík Martin James Monti: Proč americký Yankee přeběhl k SS

Trest si Mildred odpykala v ženské věznici v Aldersonu v Západní Virginii. Celé ty roky nezahálela a všestranně se vzdělávala. Její spoluvězenkyní byla též nechvalně proslulá Iva Ikuko Toguri D'Aquino, známá pod jménem Tokyo Rose. Po propuštění v roce 1961 se Mildred živila jako učitelka hudby, francouzštiny a němčiny. Zemřela na rakovinu tlustého střeva v červnu 1988 a byla pochována do neoznačeného hrobu…

Americká zrádkyně Axis Sally

Severoamerická premiéra filmu American Traitor: The Trial of Axis Sally, ve kterém Mildred Gillarsovou ztvárnila herečka Meadow Williamsová (Dokonalá loupež, Apollo 13), je naplánována na 28. května. Ze známých herců se ve snímku objeví například Al Pacino, Mitch Pileggi (akta X) nebo Thomas Kretschmann (Valkýra, King Kong). Kdy se film objeví nabídce evropských VOD platforem zatím producenti nezveřejnili.


Další články v sekci