Doba kelímková: Patří papírové kelímky do tříděného odpadu? A lze je recyklovat?

Odhaduje se, že ročně se vyrobí zhruba 500 miliard papírových kelímků na kávu. Postaveny na sebe by dokázaly 1 360× obtočit celou zeměkouli. Jak je správně recyklovat?
14.07.2017 - Kateřina Helán Vašků


Navzdory obecně rozšířenému mýtu kelímky na kávu ve skutečnosti většinou opětovně využitelné nejsou. Kvůli vodotěsnosti je totiž pokrývá vrstva polyetylenu – plastového materiálu, který nelze ve standardním recyklačním zařízení znovu oddělit. Navíc se zmíněné nádobky primárně nevyrábějí z recyklovatelného papíru, nýbrž z přírodní papíroviny určené na jedno použití: A jen ve Spojených státech na ně ročně „padne“ šest milionů stromů. 

Některé papírové šálky sice zdobí značka, podle níž jsou biologicky odbouratelné; přesto je lze kompostovat pouze za velmi specifických podmínek, které většina lidí nedokáže splnit. Podle odhadů se celosvětově za rok vyrobí asi 500 miliard kelímků a velká část z nich nakonec směřuje na skládku – načež trvá zhruba půl století, než se rozpadnou

Odborníci proto doporučují plastové víčko oddělit a kelímek hodit do běžného odpadu. V opačném případě totiž může „kontaminovat“ jiné, recyklovatelné předměty z papíru, takže pak na skládce skončí mnohem víc materiálu. A vůbec nejjednodušší je vychutnat si oblíbený nápoj z běžného šálku.

  • Zdroj textu
    100+1 zahraniční zajímavost, choice.com.au
  • Zdroj fotografií
    Shutterstock

Další články v sekci