Dějiny psané fotografií: 10 unikátních snímků zachycujících historické události

Profesionální fotografové i amatéři dnes chrlí miliony fotografií denně. Jen na Facebook přibude více než 350 milionů fotek každý den. Je tak snadné zapomenout, že ještě před pár desítkami let tomu bylo jinak. Prohlédněte si desítku unikátních fotografií, zachycujících přelomové historické okamžiky a významné i méně známé osobnosti
03.11.2016 - Martin Reichman

Na počátku první světové války stál úspěšný atentát na arcivévodu a následníka trůnu Františka Ferdinanda d'Este v Sarajevu. Během vojenské přehlídky byl arcivévoda napaden skupinou šesti atentátníků. Jedním z nich byl i bosenskosrbský politický aktivista Gavrilo Princip, který byl po neúspěšném pokusu o sebevraždu zadržen davem přihlížejících svědků a předán policii. Princip za svůj čin vyfasoval trest 20 let v žaláři, během věznění ale zemřel na tuberkulózu. 

Snímky zachycující svržení atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki známe především z leteckého pohledu. Fotografie Hiromichi Matsudy zachycuje tuto událost z jiné perspektivy.

První, nebo alespoň jednu z prvních dochovaných fotografií, pořídil v roce 1826 nebo 1827 francouzský vynálezce fotografie a průkopník v tomto oboru Joseph Nicéphore Niépce. Fotografie s názvem Pohled z okna v Le Gras pořídil Niépce ve francouzském Saint-Loup-de-Varennes.

Slavný snímek zachycující srbského vynálezce a jeho vysokofrekvenční transformátor v laboratoři v Colorado Springs je vlastně podvrhem. Fotografie byla pořízena pomocí dvojité expozice.

Uklízeč nádobí Juan Romero klečící u zastřeleného amerického senátora Roberta Kennedyho poté, co ho zavraždil Američan palestinského původu Sirhan Bishara Sirhan.

Snímek z 6. června 1944 zachycující invazi spojeneckých vojáků v Normandii

13. prosince 2003, devět měsíců po americké invazi do Iráku, se americkým vojákům na statku poblíž Tikrítu podařilo lapit sesazeného diktátora Saddáma Husajna.

Socha Svobody připomíná přátelství a pomoc, kterou Francie poskytla americkým osadníkům v jejich boji za nezávislost na Velké Británii. Socha byla 4. července 1886 v Paříži slavnostně předána americkému velvyslanci, poté byla rozložena na části, které se do New Yorku dopravily na francouzské lodi. V newyorském přístavu se poté dva roky sestavovala.

Když se 15. dubna 1912 po srážce s ledovcem potopil zaoceánský parník Titanic, bylo na jeho palubě jen 20 záchranných člunů. Srážku nepřežilo kolem 1 500 cestujících a členů posádky. Snímek zachycuje poslední ze skládacích člunů s trosečníky.

V roce 2010 se v jednom z kalifornských vetešnictví podařilo objevit starou fotografii, zachycující dvojici pistolníků z dob Divokého západu. Následná expertíza ukázala, že jednou z postav na snímku pořízeného pravděpodobně v roce 1878 je legendární americký psanec a proslulý pistolník Billy the Kid. Fotografií Billyho the Kida existuje jen minimum a jsou tak velmi ceněné.



  • Zdroj fotografií
    Wikipedia

Další články v sekci