Co se děje s počasím? Máme si na projevy klimatických změn zvykat?

Sníh na Floridě a na Sahaře, extrémní vedra v Austrálii, lijáky ve střední Evropě – podle odborníků jde o projevy klimatických změn, s nimiž se budeme setkávat stále častěji. Jak proměna podnebí zasáhne naše zeměpisné šířky? A budeme jednou trávit leden v plavkách?
18.03.2018 - Kateřina Helán Vašků


Na Floridě a na Sahaře nedávno zažili šok – americký poloostrov i gigantickou africkou poušť pokryl sníh. Podobné extrémy však podle klimatologů představují pouhý začátek. 

Změny v přímém přenosu 

„Odborníci o klimatických změnách stále hovoří, v různých studiích se dočítáme, že nás čekají extrémy počasí. To, že Floridu letos v lednu zavál sníh, už skutečně můžeme za takový extrém považovat – arktický vzduch se tentokrát dostal opravdu nezvykle nízko,“ vysvětluje meteoroložka Dagmar Honsová.

Arktický vzduch letos skutečně vyvolal pozdvižení, přestože jsme si už v posledních letech museli zvyknout na titulky jako „Španělsko si neví rady se sněhem“ nebo „Větrná smršť, jakou Francie nepamatuje, brala životy“. Podle klimatologů jde v případě Floridy o projev globálního oteplování, kdy vzduch ze severu „padá“ níž a ochlazuje lokální teplejší vzduch. Ten má v sobě víc vlhkosti, a výsledkem je právě sněžení.

Poprask ve slunečním státě 

Ze slunného amerického poloostrova se téměř přes noc stalo „horské středisko“ s osmicentimetrovou pokrývkou sněhu a teplotami až −7 °C. Způsobilo to problémy nejen lidem, ale i zvířecím obyvatelům „slunečního státu“, jak se Floridě někdy říká. Například krokodýli museli hlavou prorážet led, aby se neudusili, a zkřehlí leguáni se neudrželi na stromech.

„Sníh se na Floridě skutečně nevyskytuje. Nahlédla jsem do historických tabulek a za posledních třicet let tam ani v lednu nikdy nebyl,“ dodává k anomálii Honsová. 

Příliš vyprahlá Austrálie 

Z úplně jiného soudku je počasí v Austrálii, kde naopak vrcholí léto. V Sydney naměřili rekordních 47,3 °C – nejvyšší teplotu od roku 1939. Zemi navíc sužují požáry způsobené velice suchou zimou

Také Saharu letos zasypal sníh, není to však za poslední dobu poprvé. Bílá nadílka se tam objevila i v roce 2016. Jinak se ovšem lidé v africké poušti naposledy „koulovali“ před třiceti lety: Fotografie alžírských dětí při „zimních“ radovánkách obletěly svět.

TIP: V Číně padaly teplotní rekordy: Na severu země naměřili −43,8 °C

V Česku jsme několikrát po sobě zažili předčasné jaro, ale mírné zimy u nás nebývají raritou – právě naopak. Z nejrůznějších dobových záznamů je patrné, že se sníh na našem území dlouho neudržel ani ve středověku. „O extrémech počasí se dočteme také v kronikách z dob Karla IV. Lidé se setkávali s tornády, přestože je neuměli popsat tak dobře jako dnes. A o Vánocích bývalo i přes patnáct stupňů,“ dodává meteoroložka. 

  • Zdroj textu
    100+1 zahraniční zajímavost
  • Zdroj fotografií
    Shutterstock

Další články v sekci