Citlivé hrbolky aligátorů: Jsou jemnější a citlivější než konečky našich prstů

Čelisti aligátorů a zbarvené hrbolky na jejich těle jsou citlivější na dotek a vibrace než konečky našich prstů. Tento poznatek přináší studie biologů z Vanderbilt University v americkém Nashvillu, která mimo jiné tvrdí, že aligátoři mají jeden z nejcitlivějších hmatový vjemů v celé živočišné říši
22.12.2018 - Zuzana Teličková


„Nečekali jsme, že tato místa budou tak citlivá,“ komentuje objev spoluautor studie Duncan Leitch. Výrůstkům, odborně nazývaným integumentární senzorické orgány, byly přisuzovány různé funkce od vylučování mastné tekutiny až po rozpoznávání elektrického pole.

Dokonalý aligátoří radar

Již v roce 2002 však jedna ze studií naznačila, že jde o receptory citlivé na vodní vlny. Právě toto zjištění vedlo Leitche a jeho kolegu Kena Cataniu k dalšímu výzkumu. „Už podle způsobu, jakým jsou tyto body rozmístěny na těle, jsme si mysleli, že mohou mít ještě jiný účel než detekovat vodní vlny,“ říká Catania.

TIP: Na kajaku mezi aligátory americkým národním parkem Everglades

Vědci zjistili, že hrbolky obsahují mechanoreceptory – nervy reagující na bolest a na změny tlaku a napětí. Některé z nich jsou natolik citlivé, že zaznamenají velejemný dotek, který by člověk necítil ani na konečcích prstů.

Objev mechanoreceptorů vysvětluje, jak mohou aligátoři najít kořist s takovou rychlostí a přesností. Nejcitlivější integumentární senzorické orgány jsou přitom umístěny právě kolem tlamy v blízkosti smrtících zubů. To zároveň vysvětluje, jak aligátoři dokážou jemně prokousnout vajíčko, když je mládě nachystané k vylíhnutí, či přenášet v zubech svá mláďata, aniž by jim jakkoli ublížili.

  • Zdroj textu

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií
    Shutterstock

Další články v sekci