Cibetky asijské jsou nočními lovci, jejich jídelníček je překvapivě pestrý
Cibetka asijská (Viverra zibetha), které se rovněž říká cibetka pravá nebo cibetka tainguenská, žije v oblasti jihovýchodní Asie a jižní Číny. Rovněž se vyskytuje v Nepálu, Bangladéši, na Malajském poloostrově, na čínském ostrově Chaj-nan a ve Vietnamu.
Samice cibetek jsou polyestrální, což znamená, že jsou během celého roku schopny rozmnožování. Každých dvanáct měsíců mají většinou dva vrhy, v nichž jsou obvykle tři nebo čtyři mláďata. Samička je vrhne v podzemní noře, nebo si vybere místo na povrchu ve velmi husté vegetaci. Mláďata během deseti dnů otvírají oči a po další zhruba měsíc je jejich matka kojí. Malé cibetky při porodu váží méně než 100 gramů a v průběhu 12 dní se jejich váha zdvojnásobí. Na konci měsíce mají čtyřnásobek porodní váhy.
Noční lovec cibetka
Cibetky žijí na loukách a pastvinách, ale také v podrostu a hustě zalesněných oblastech. Poměrně běžně přebývá i poblíž lidských obydlí, i když vůbec není jednoduché ji zahlédnout. Je to totiž noční tvor, který se coby zdatný lezec často pohybuje i ve větvích stromů. Ve dne přebývá v norách, které ovšem sama nehloubí – jen obsazuje prostory, dříve vybudované jinými tvory. Během jednoho dne se pohybuje v oblasti o rozsahu zhruba 1,7–5,4 km². Ačkoli si své teritorium značkuje, dosud nebylo zaznamenáno, že by si jej nějak zuřivě bránila.
TIP: Drahá zrna z trusu cibetek: Káva pro opravdové fajnšmekry
Během dne cibetka spí, v noci se vydává na lov. Jídelníček této šelmy je velmi široký, vezme zavděk ptáky, žábami, malými savci, ale také domácími zvířaty, jako jsou slepice a kuřata. Jídelníček si rovněž zpestřuje ovocem, kořínky, vejci a dokonce bylo zdokumentováno, že konzumovala ryby a kraby. Kořist usmrcuje tak, že ji pevně sevře do čelistí a rychle s ní cloumá, až jí zlomí páteř. Potravou cibetky by se mohla stát třeba i tato žába létavka annamská (Rhacophorus annamensis), která žije na jihu Vietnamu.
V přírodě se cibetky dožívají průměrně 15 let, v zajetí je zdokumentován věk přesahující 20 let. Od roku 2008 má tento elegantní tvor status téměř ohroženého zvířete, protože zejména v Číně jsou její stavy ohroženy lovem do pastí. Loví se mimo jiné kvůli sekretu, který se používá jako stabilizační látka do parfémů.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií
Shutterstock