Budoucnost bydlení: Bungalov vytvořený 3D tiskem vzniká pouhých 120 hodin
Má plochu 94 metrů čtverečních, betonovou konstrukci a velká francouzská okna. Na první pohled se tento bungalov neliší od jiných moderních staveb. Bližší pohled na detail stěn ale napovídá, že tento domek vznikl odlišnou technikou než jiné stavby.
Pohodlí a bezpečí v betonovém balvanu
Bungalov v nizozemském Eindhovenu je úplně celý vytištěný na 3D tiskárně, a to jako vůbec první v Evropě. Pravidelné šedivé linie působí naprosto přirozeně a zřejmě i proto si dům zamilovali první nájemníci, kteří se v něm pomalu zabydlují.
„Je výjimečný. Jeho tvar je velmi neobvyklý. Když jsem ho viděla poprvé, připadal mi jako něco, co znám z dětství, jako velký kámen. A právě tento pocit byl velmi důležitý, protože cítíte hluboko uvnitř, že vám tady bude dobře,“ říká nová nájemnice Elize Lutzová.
Dům je možné ovládat přes moderní aplikaci a uvnitř „3D balvanu“, jak si ho jeho nájemci láskyplně pojmenovali, je k dispozici prostorný obývák, kuchyň a dvě ložnice. Měsíční nájemné v tomto domečku vyjde v přepočtu na necelých 21 tisíc korun.
Další z nájemníků, Harrie Dekkers přidává svoje pocity: „Cítím se tady opravdu skvěle, protože když jsem uvnitř, je tam klid, nic zvenku není slyšet. Úžasný je i ten otevřený prostor a velká okna. Cítím se tady zároveň velmi bezpečně.“
Chirurgická přesnost stěn
Pravděpodobně vás bude zajímat, jak se takový netradiční domek tiskne. Podle jeho tvůrců to není vůbec nic náročného. Technologové si plány samozřejmě nejprve rozkreslili a dům architektonicky navrhli. Díky tomu zjistili, z kolika kousků se vlastně bude skládat a kolik jich tedy bude potřeba vytisknout. Vyšlo jim číslo 24 a přesně z tolika dílů je také sestaven. A přestože jeho vytištění trvalo pouhých 120 hodin, splňuje naprosto všechny nizozemské stavební předpisy.
Grafikova představa o tom, jak by mohla vypadat „vesnička“ z betonových domů postavených pomocí 3D tisku. (foto: Shutterstock)
Podrobněji popisuje způsob výroby technolog Theo Salet: „Když jsme si položili otázku, jak to provedeme, řekli jsme si, že musíme jít vrstvu po vrstvě. Nejdřív vytisknete první vrstvu betonu, pak další, centimetr po centimetru až do výšky tří metrů každou stěnu. Vždycky mě fascinovala otázka udržitelnosti a tady ji můžu aplikovat. Díky 3D tiskárně používáme jen takové množství betonu, jaké opravdu potřebujeme.“ Jinak řečeno žádný beton nepřijde nazmar, protože 3D tiskárna je naprosto přesná a spotřebuje přesně jen tolik materiálu, kolik je nutné.
Budoucnost 3D bydlení
Jak už jsme zmínili, je „3D balvan“ prvním vytištěným 3D domem v Evropě. Světové prvenství drží jeho předchůdce z Číny, kde v roce 2014 na 3D tiskárně vyrobili architektonicky mnohem jednodušší dům, který měl tři rovné stěny z betonu, jež doplnila prosklená část.
Nizozemští technologové mají jasný cíl – používat 3D tisk do budoucna ve stavebnictví jako jeden z možných způsobů efektivní a také udržitelnější stavby nových domovů pro statisíce Nizozemců, kteří si teď kvůli nedostatku bytů jen stěží hledají vlastní bydlení. „Milion domů, jako je tento, asi nepostavíme. Ale ta technologie nám může velmi usnadnit stavbu podobných domů třeba v kombinaci s různými jinými materiály, jako je beton a dřevo,“ upřesňuje Theo Salet.
TIP: V Texasu staví 3D tištěné domy pro lidi bez domova: Stavba trvá pouhé dva dny
Využití 3D tisku je, a to nejen podle nizozemských technologů, součástí naší budoucnosti. Jednou prý bude součástí našich životů mnohem víc, než si teď vůbec dokážeme představit.
Eindhoven – město zaslíbené 3D tisku
Domy z 3D tiskárny nejsou v nizozemském Eindhovenu jedinou stavbou vytvořenou pomocí těchto moderních technologií. Inženýři Technické univerzity v Eindhovenu a ze společnosti BAM Infra navrhli, vytiskli a sestavili jeden z prvních 3D tištěných mostů na světě. Most pro cyklisty je 8 metrů dlouhý a 3,5 metru široký. Ke stavbě byly vytištěny jednotlivé betonové díly. Tiskárna umí tisknout vrstvy o tloušťce 1 centimetr, které poté byly vyztuženy ocelovým drátem, a nakonec z nich stavitelé sestavili požadovaný most. Tisk mostu je prý asi třikrát rychlejší než jeho výroba klasickým způsobem. Důležitou výhodou je i skutečnost, že díky 3D tisku lze vyrábět i méně obvyklé a tím pádem i zajímavější tvary.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií
Shutterstock