Brnění varanů komodských: K čemu je varanům „kostěná košile“
Mnoho skupin ještěrů má kůži zpevněnou kostními prvky, jimž se říká osteodermy. Zoologové si byli vědomi osteodermů v kůži varanů komodských (Varanus komodoensis) už přinejmenším od 20. let 20. století. Přesto ještě donedávna neměli představu, jaký mají tvar a jak přesně jsou v kůži varanů uspořádány.
Vědci vedení Jessicou Maisanovou si vzali na pomoc speciální výpočetní tomografii (CT). Vzhledem k tomu, že varani komodští jsou ohrožený druh a sehnat jakékoli vzorky je nesmírně složité, posloužilo jim ke zkoumání tělo varana z Forth Worth Zoo, jenž uhynul ve věku devatenácti a půl roku. Jako zástupce opačného věkového spektra jim zoo v San Antoniu darovala dvoudenního varaního novorozence.
Sken odhalil, že zkoumaný dospělý varan měl čtyři tvarově různé typy osteodermů, zatímco u jiných ještěrů je obvyklý pouze jeden nebo dva typy. Navíc byla touto „kostěnou košilí“ chráněna většina varaní hlavy, na niž se zoologové zaměřili a nekryté byly pouze oblasti kolem očí, nozder, těsně kolem úst a malý kousek na temeni. Takový rozsah pokrytí je opět u jiných ještěrů nevídaný. Dvoudenní varan přitom nebyl kostní ochranou vybaven vůbec.
TIP: Hbité tělo, ostré zuby: Dvojice varanů komodských v akci
Je evidentní, že při narození nemají varani žádné osteodermy, které se jim tvoří až v dospělosti. A před kým je ochraňují, když kromě člověka nemají přirozené nepřátele? Před ostatními varany! Mladí varani totiž tráví většinu času ve větvích stromů, kam před svými kanibalskými příbuznými mohou hbitě utéct. Když vyrostou a musí už zůstávat na zemi, velmi se jim hodí ochrana proti ostatním příslušníkům vlastního druhu, kteří se nenechají přemlouvat, aby zaútočili na slabšího bratrance.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografií
Shutterstock, University of Texas at Austin