Bez slonů bude vše jinak: Dramatické změny středoafrických lesů

Kvůli pytláctví a ztrátě přirozeného prostředí se populace slonů žijících v pralesích centrální Afriky snížila od roku 2001 o plných 63 %. Vzhledem k tomu, že sloni plní velmi významnou funkci architektů krajiny, bude mít jejich další ubývání bezpochyby obrovský vliv na to, jak budou středoafrické lesy v budoucnu vypadat.
01.08.2020 - Zuzana Teličková


Protože jsou sloni velká zvířata, dokážou pozřít a strávit i objemnější semena rostlin, která jsou pro jiné živočichy příliš velká. Díky své velké mobilitě pak tato semena rozšiřují na velkém prostoru a jejich trus navíc obsahuje pro růst lesa nepostradatelné látky, které se jinak do těchto míst nedostanou. K tomu spásají lesní podrost a zašlapávají některé druhy rostlin. Po zmizení slonů by prostor uvolněný kvůli jejich absenci zaplnily rostliny, jejichž semena roznášejí menší zvířata. Složení lesa by se tak mohlo velmi podstatně měnit. 

TIP: Příliš mnoho slonů? Pravda o afrických chobotnatcích

Na konkrétní dopad tohoto jevu se zaměřil specialista na tropickou ekologii John Poulsen a jeho kolegové a výsledky svého výzkumu zveřejnili ve čtrnáctideníku Conservation Biology. Biologové přezkoumali celkem 158 předešlých studií věnovaných vzorcům chování v lesích žijících slonů a ekologickým dopadům jejich přítomnosti. Poté tyto poznatky aplikovali na současné sloní populace, v lesích rostoucí dřeviny, dostupnost potravy a růst podrostu v současných lesích střední Afriky. Na základě toho pak Poulsen a jeho kolegové zjistili, že bez slonů (nebo při minimalizaci jejich počtů) čekají zásadní změny neuvěřitelných 96 % veškerého lesního porostu v regionu!


Další články v sekci