Balijský Tanah Lot: Chrám pod hadí ochranou

Chrám Tanah Lot u jihozápadního pobřeží indonéského ostrova Bali vděčí za svou existenci knězi Nirarthovi. Ten touto částí ostrova cestoval v 15. století a všimnul si malebně umístěné skalní formace uprostřed vln
06.02.2019 - Marek Telička


Nirartha se na ostrůvku uložil k odpočinku, aby zde strávil noc. Místním rybářům, kteří za ním později přijeli s dary, řekl, že by na ostrově měli postavit chrám. Prý totiž jde o svaté místo balijských mořských bohů.

TIP: Sopky indonéského souostroví: Ostrovy chvějící se země

Od té doby je chrám součástí zdejší mytologie a jedním z devíti směrových chrámů ostrova. Na úpatí skály žijí jedovatí mořští hadi, kteří údajně chrání místo před vetřelci a zlými duchy. Ještě mocnějšího ochránce však Tanah Lot má v legendárním obřím hadovi, který se prý zrodil z Nirarthova šátku.

Za to, že chrám můžeme stále obdivovat, vděčíme do značné míry japonské vládě. Když se totiž v roce 1980 začala bortit část skalní stěny, byla to právě japonská vláda, které Indonésanům nabídla pomocnou ruku a hlavně štědrou pomoc ve výši 130 milionů dolarů (téměř 3 miliardy korun). Přestože to na pohled není poznat, třetina skály prošla důkladnou renovací.

  • Zdroj textu

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií
    Shutterstock

Další články v sekci