Americkým pohraničníkům budou při ostraze hranic pomáhat robotičtí psi

Jižní hranici Spojených států budou společně s lidskými pohraničníky strážit i robotičtí psi společnosti Ghost Robotics
14.02.2022 - Stanislav Mihulka


Na jihozápadě Spojených států, v místech, kde Kalifornie, Arizona, Nové Mexiko a Texas hraničí s Mexikem, se hranice táhne drsnou, často až extrémní pouštní krajinou. Na americké pohraničníky zde čekají nejen klimatické extrémy ale i další hrozby, které dělají z ostrahy této hranice náročnou a nebezpečnou práci.

Právě proto zřejmě hodlá americká vládní agentura DHS Science and Technology Directorate, která má na starost výzkum a vývoj v rámci amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti, na ostrahu hranice nasadit chytré stroje. V rámci programu „Automated Ground Surveillance Vehicles“ zahájila agentura spolupráci se společností Ghost Robotics na vývoji autonomních robotických psů.

Roboti na hranicích

„Jižní hranice jsou nehostinné pro lidi i pro zvířata, což je přesně ten důvod, proč by si zde mohly znamenitě počínat stroje,“ říká k novému projektu Brenda Long z vedení Science and Technology Directorate. Cílem programu je zvýšit přítomnost pohraničníků na více než tři tisíce kilometrů dlouhé hranici, při současném snížení rizik pro lidské a zvířecí zaměstnance. Robotické psy lze ovládat pomocí notebooku nebo ručního dálkového ovládání. Kromě toho mohou být vybaveni senzory a videokamerami, které mohou přenášet data zpět k lidským operátorům.

Novinka ale vzbudila i vzrušenou debatu. Ghost Robotics totiž pracuje i na verzi robotických psů pro armádní účely a nedávno představili model vybavený odstřelovací puškou. Nic takového se naštěstí ve specifikaci pohraniční verze neobjevuje.

TIP: Malý čtyřnohý robot Minitaur poskakuje, otevírá dveře a přeleze i plot

Gevin Kelly z vedení společnosti Ghost Robotics je přesvědčen, že jejich robotičtí psi jsou pro ostrahu hranice jako dělaní. „Je to robustní čtyřnohý robot. Poradí si s prakticky každým typem přírodního terénu a stejně si vede i v prostředí vytvořeném člověkem. Na takových místech potřebujete nohy, ne pásy nebo kola. Nebuďme proto překvapení, když v budoucnu uvidíme patrolující personál CPB (U.S. Customs and Border Protection), kterak kráčí bok po boku s robotickým parťákem“.


Další články v sekci