Americká pišťucha pika je neunavným sběračem sena

Pišťucha pika je drobný denní savec, jehož většími blízkými příbuznými jsou zajíci a králíci. Jsou výhradními býložravci a velké úsilí věnují střádání rostlin na zimu
25.04.2018 - Marek Telička


Pišťucha pika (Ochotona princeps) žije v horských oblastech, často v místech kamenných sesuvů. Pod kameny si pišťucha najde prostor, kde vybuduje hnízdo o průměru až jednoho metru. Často si pro tento účel vyhledá větší balvan, který tvoří podlahu doupěte. Žije v západních horách Severní Ameriky, od Kanady přes americké státy Oregon, Washington, Idaho, Montana, Wyoming, Colorado, Utah, Nevada a Kalifornie až po Nové Mexiko.

TIP: Musíme si pomáhata aneb Boj o oplození spermiovými vláčky hlodavců

Vzhledem k tomu, že piky v zimě neupadají do zimního spánku, mají větší spotřebu energie než jiná v horách žijící zvířata. Jsou výhradními býložravci a při shánění potravy se v prvé řadě sami krmí. Velké úsilí však věnují i střádání rostlin na zimu. Mezi trávami, ostřicemi, bodláky a vrbovkami nejen dokážou vybrat energeticky hodnotnou stravu s velkým obsahem vody, ale dokážou dokonce rozlišit její „datum spotřeby“. Takové rostliny sbírají přednostně a ukládají je na dno doupěte. Během hodiny vykonají při sběru rostlin až třináct malých výprav. Potřebu tekutin dokáží uspokojit vstřebáváním z rostlinné potravy, ale pokud mají k dispozici vodní zdroj, rády z něj chodí pít.

  • Zdroj textu
    časopis Příroda
  • Zdroj fotografií
    Shutterstock

Další články v sekci