Život s větrem v zádech: Jak vypadá moderní obsluha historických lodí

Dokonce i přesné repliky historických lodí dnes ukrývají moderní navigační systémy a technologie. Přesto posádky musejí zvládat řadu náročných, a často také nebezpečných úkonů – stejně jako námořníci před stovkami let
25.10.2022 - Vilém Koubek

Do nebe za plachtami

ARM Cuauhtémoc | Mexiko

Mezi nejtěžší zkoušky kadetů na cvičných lodích patří šplhání na stěžně, kde musejí stahovat či rozvíjet plachty. Na mexickém plavidle Cuauhtémoc to znamená vystoupat do výšky přes třicet metrů a poté se samozřejmě, i navzdory případné závrati, zase vrátit dolů. Kvůli propagační fotografii však budoucí příslušníci mexického námořnictva zaťali zuby… (foto: Wikimedia Commons, Miguel MendezCC BY 2.0)

S papouškem na rameni

Grosse Ile | Kajmanské ostrovy

Kajmanské ostrovy platily v 17. a 18. století za ideální útočiště pirátů: Nabízely dostatečné zdroje vody i jídla a zároveň jsou relativně odloučené, takže skýtaly potřebné soukromí. Nikoliv náhodou se tedy právě tam koná slavný festival Pirates Week s účastí dobových lodí, jimž velí nadšenci v kostýmech inspirovaných hollywoodskou romantikou. (foto: Shutterstock)

Za jeden provaz

USCGC Eagle | Spojené státy

Ještě pod jménem Horst Wessel patřila plachetnice USCGC Eagle do německé flotily, po druhé světové válce se však stala tréninkovým plavidlem americké pobřežní stráže. Každý rok proto na její palubě vypluje se stálou posádkou na 150 kadetů, aby si vyzkoušeli vše od kormidlování až po zvládání krizových situací a opravy závad. Cvičný pobyt na moři obvykle trvá týden až dva měsíce. (foto: Profimedia)

Severská stálice

faering | Norsko

Tažné koně někdejších plaveb ve Skandinávii představovaly lodě typu faering, jež se uplatňovaly jak v obchodě, tak při rybaření a každodenní dopravě mezi ostrovy. Podle potřeby bývaly osazeny nízkým stěžněm s jednou plachtou, obvykle čtvercovou. Hlavní pohon však zajišťovala čtveřice vesel, podle níž také plavidlo dostalo název: Výraz „faering“ pochází z norského „feræringr“, tedy „čtyřveslice“. (foto: Profimedia)

Škola na vodě

La Grace | Česko

Repliku historické lodi La Grace z druhé poloviny 18. století postavili a pravidelně ji udržují členové stejnojmenného českého klubu. Jedná se o výukové plavidlo, na němž se mohou zájemci o řemeslo učit od stálé posádky. Ačkoliv jde o dobově přesnou kopii, ukrývá veškeré moderní technologie, díky nimž se pasažéři na otevřeném moři nemusejí bát o své bezpečí. (foto: Wikimedia Commons, Luděk KocourekCC BY 3.0)




Další články v sekci