A teď breč!
pláč dětí
kde: Japonsko | název: Nakizumo Festival
V Japonsku existuje pořekadlo, že z dítěte, které pláče, vyroste silný dospělý. A protože spokojená, zdravá ratolest je snem každého rodiče, vznikl festival Nakizumo: Do ringu během něj proti sobě nastupují zápasníci sumo s nemluvňaty v náručí a cílem je rozbrečet „vlastní“ dítě dřív, než se rozpláče to soupeřovo. Aby slzy tekly proudem, nosí sumisté děsivé masky nebo křičí mrňousům do tváře: „Breč!“ Pokud nic z toho nezabere, nastoupí na scénu obzvlášť děsivě nastrojení rozhodčí a zajistí, že žádné nemluvně neopustí ring s úsměvem na tváři.
Maso je maso
pojídání mršin
kde: Virginia, USA | název: Pocahontas County’s Autumn Harvest Festival
Našli jste někdy na kraji silnice přejetého zajíce nebo kočku? A napadlo vás mršinu sebrat s tím, že si z ní později něco uvaříte? Pak vězte, že na západě americké Virginie žije dost „kuchařů“, podle nichž by se nemělo plýtvat ani masem s obtiskem pneumatiky. V rámci akce Pocahontas County’s Autumn Harvest Festival proto pořádají tzv. Roadkill Cook-off: Návštěvníci a porota během klání ochutnají vačice, sviště, jeleny, králíky, hady, želvy, veverky a mnoho dalšího. Platí přitom, že zvíře nemuselo skonat přímo po srážce s vozem, ale mělo by jít o jeden z druhů, které pravidelně končí mrtvé na krajnicích. Vítěz nezvyklé kuchařské události si odnáší v přepočtu 27 tisíc korun.
Tragédie mezi výkaly
hod exkrementem
kde: Aljaška, USA | název: Moose Dropping Festival
Aljašské městečko Talkeetna pořádalo do roku 2009 festival zaměřený na losí exkrementy: Jakmile přišla obleva, vyráželi vesničané sbírat výkaly, které pak opracovávali mimo jiné do podoby šperků a na zmíněné slavnosti je prodávali. Zdaleka nejoblíbenější festivalovou aktivitou se však stala variace na losí šipky: Zvířecí exkrementy nabarvené na bílo shazovala helikoptéra do vytyčené oblasti rozdělené na sektory a vesničané se vsázeli, kam výměšky dopadnou. Netradiční festival však každý rok navštěvovalo stále víc přespolních, a v roce 2009 přijelo dokonce tolik zájemců, že je tamní policie nedokázala uhlídat a veselí skončilo tragédií. Následně byla akce zrušena.
Máte na to koule?
pojídání varlat
kde: Montana, USA | název: Testicle Festival
„Pokud vezmete zvířeti život, měli byste jeho tělo vytěžit úplně,“ řekli si chovatelé v USA, a napříč mnoha americkými státy se tak začaly konat mimo jiné festivaly oslavující jednu z nejchoulostivějších částí samčího těla – varlata. Až patnáct tisíc lidí vyráží každý rok na Testicle Festival nedaleko městečka Clinton, kde se pojídají býčí varlata marinovaná v pivu, obalená ve strouhance a usmažená ve fritovacím hrnci. Na sousední slavnosti Turkey Testicle Festival zas představují hlavní bod programu krocaní varlata, jichž se každý rok sní na 550 kg: Lahůdka se prý dá přirovnat k popcornu s příchutí kuřecího masa…
Lákání z hlubin
vábení žížal
kde: Velká Británie | název: Blackawton International Festival of Worm Charming
Jeden z nejpodivnějších soutěžních festivalů, na jaké ve světě narazíte, se koná v britském Devonu – návštěvníci se tam mohou zapojit do klání ve vábení žížal. Každý dostane na poli k dispozici metr čtvereční půdy a cílem je vylákat na povrch co nejvíc kroužkovců, aniž by je závodníci vykopávali. Někteří zalévají zeminu vodou, která drobné živočichy vyhání ven podobně jako déšť. Jiní pokládají na zem reproduktory a snaží se žížaly přitáhnout údernou muzikou. A najdou se i tací, kteří jim zpívají či hrají na hudební nástroje. Vítěz si každopádně odnáší sošku jako trofej a také nehynoucí slávu.