V ruském Ojmjakonu se školy uzavírají až při −56 °C
Asi 5 300 km vzdušnou čarou na severovýchod od Moskvy a 450 km severně od Ochotského moře v ruské republice Jakutsko či také Sacha leží vesnička Ojmjakon, jež se pyšní světovým rekordem. Roku 1926 tam totiž vědci naměřili vůbec nejnižší teplotu v obydleném místě: −71,2 °C.
Extrémní počasí má na svědomí subarktické klima, které rovněž způsobuje, že je země trvale zmrzlá, a vysloužilo místu i přezdívku „sibiřský pól zimy“. Asi 500 tamních obyvatel čelí krutým mrazům především od prosince do února, kdy se teploty pohybují okolo −50 °C. Milovníci tepla si v Ojmjakonu nepřijdou na své ani v létě a útěchou jim zřejmě nebude ani ujištění, že od května do září zde teplota neklesá pod −10 °C. V červnu a červenci dokonce vystoupá na průměrných +13 °C.
TIP: Extrém jako životní styl: V norilském mrazu přimrzají k obličeji i obroučky brýlí
Extrémní podmínky si pochopitelně žádají i extrémní pravidla. Například jediná zdejší škola se zde pro žáky prvního stupně uzavírá až při teplotě −52 °C. To ale naplatí pro žáky a studenty vyšších ročníků – pro ty platí povinnost školní docházky, dokud teplota neklesne pod −56 °C.
Přestože Ojmjakon je opravdovým extrémem, jen o něco málo mírnější pravidla platí například v Jakutsku – hlavním městě republiky Sacha. Zde se základní školy uzavírají, jakmile klesne venkovní teplota pod −45 °C a pro střední školy platí prázdniny až od −48 °C.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografiíRT