Na hranici s nimi!
Papua Nová Guinea
V Papui Nové Guineji se velmi rozšířila víra v čarodějnictví, a přesvědčení tamních obyvatel je dokonce natolik silné, že řada z nich neakceptuje přirozené příčiny smrti či zdravotních potíží. Příbuzní zesnulých a těžce nemocných tedy hledají viníky i mezi šamany a snaží se ze svých drahých sejmout kletbu tím, že nebohé „moudré muže“ vyhánějí z vesnic, ničí jejich majetek, nebo je dokonce mučí a zabíjejí. Jde tak o jednu z posledních zemí, kde se stále ještě pořádají „hony na čarodějnice“. (foto: Profimedia)
Otec kráčí mezi námi
Mongolsko
Nejstarší spis zaobírající se mongolským šamanismem pochází z 13. století, ale jeho počátky sahají mnohem hlouběji do historie. Původně se pojil se všemi aspekty života kočovných kmenů a postupně se navíc částečně smísil s buddhismem. Ve 20. století však musel čelit krutým socialistickým represím. Středobod mongolského šamanismu tvoří nebeský otec Tengri a jedním z jeho zosobnění se stal Čingischán, jehož mauzoleum v Ordosu se považuje za centrum náboženské tradice. (foto: Shutterstock)
Snoví léčitelé
Zimbabwe
U zimbabwských Karangů se lidovým léčitelům nebo bylinkářům říká „inyanga“. Vědomosti si předávají z generace na generaci, a pokud někdo onemocní, zjeví se jim ve snu způsob, jak nešťastníka uzdravit: Dozvědí se, kde potřebnou bylinku utrhnout a jak ji použít. (foto: Britannica, Hans Hillewaert, CC BY-SA 2.5)
Na ostří nože
Indie
Šamani z indické oblasti Ladák pracují s ohněm a transem. Nechávají do sebe vstoupit nadpozemskou bytost a jejím prostřednictvím provádějí u zájemců duševní očistu, přičemž si pomáhají rituálními bubny či ohňovými triky. Ti nejodvážnější dokonce olizují rozžhavenou čepel nože, načež po „pacientech“ plivou léčivé sliny. Navzdory svým schopnostem však zůstávají nohama na zemi, a pokud uznají, že na vyřešení problému nestačí, pošlou nemocného za klasickým lékařem. (foto: Profimedia)
Z rukou šamana
Brazílie
Při tradiční duševní očistě amazonských domorodců pomocí drogy zvané ayahuasca obvykle asistuje šaman. Před obřadem, který zahrnuje pití halucinogenního lektvaru, se doporučuje nejíst ostré jídlo, zříct se červeného masa a neprovozovat sex. „Přerod“ pak trvá celou noc a provází jej mimo jiné zvracení či průjmy. Indiáni věří, že se tak tělo zbavuje nahromaděných emocí a negativní energie. (foto: Profimedia)
Tfuj, tfuj, tfuj
Ekvádor
Tsachilové představují původní obyvatele ekvádorské oblasti, kde později vyrostlo půlmilionové město Santo Domingo. V současnosti však žijí na okraji průmyslové metropole a zbývá jich sotva 2 800. Tito jihoameričtí indiáni prosluli rozsáhlými znalostmi bylin i jejich netradičním použitím. Šaman na snímku například očišťuje nemocné tím, že po nich plive směs alkoholu a léčivých rostlin. Méně kontroverzní praktiky pak zahrnují třeba bylinné lázně. (foto: Profimedia)
Veřejné tajemství
Rwanda
Rwanda má dlouhou tradici lidové medicíny, ale v posledních desetiletích tam obliba alternativního léčení klesá. Navíc se šamani stávají terčem extremistů, a občas dokonce čelí obvinění ze spolků se satanem. Pokud byste tedy chtěli nějakého navštívit, museli byste se na jeho bydliště složitě doptávat a poté se ještě domluvit s místními, kteří svého duchovního vůdce naopak brání. U některých z těchto mužů však špatná pověst pramení z faktů: Antropologický výzkum provedený mezi stoupenci kultu abagirwa odhalil praxi tajného obětování prvorozených dětí duchům „pro dobro a ochranu rodiny“. (foto: Profimedia)