Dvanáct metrů za klima
Španělské Museo Atlántico se inspirovalo u mexického MUSA a stalo se prvním podvodním muzeem současného umění v Evropě. Na ploše 2 500 m² vystavuje bezmála 300 soch, s cílem upozornit na klimatické změny. Expozici přitom může navštívit opravdu kdokoliv, neboť „nepotápěčům“ pomohou profesionálové – usnadní zájemcům ponor a následně na ně asi dvanáct metrů pod hladinou dohlédnou.
Co voda vzala
Až do 8. století stával nedaleko dnešní italské Neapole přímořský „resort“ pro bohaté Římany, kam kdysi jezdil trávit čas i císař Caligula. Se stoupající hladinou moří se však okázalá destinace postupně ocitla pod vodou – a dnes tak slouží coby jedinečné muzeum, kde si mohou zájemci prohlédnout zachovalé mozaiky, lázně, sochy nebo třeba 200metrovou dlážděnou cestu. Ruiny jsou navíc dostupné i pro ty, kdo chtějí zůstat v suchu, neboť nad nimi proplouvají výletní lodě s prosklenými dny.
Obránci přístavu
Nedaleko jordánského přístavu Akaba vzniklo v roce 2019 první podvodní muzeum vojenské techniky. Jeho „výstavba“ trvala sedm dní, během nichž kleslo ke dnu 19 válečných strojů, od tanků až po vrtulník. Mašinerie je vyrovnaná do bitevní formace a zcela zbavená potenciálně závadných materiálů. Lokalitu navíc organizátoři vybrali s ohledem na její předešlou prázdnotu: Cílem bylo nejen přilákat zájem potápěčů, ale zároveň od nich ulevit „živějším“ oblastem.
Pro klid korálů
Snaha ochránit nedaleké korálové útesy vedla Jaimeho Gonzaleze Cantoa, ředitele mexického Museo Subacuático de Arte alias MUSA, k vytvoření alternativní lokality, jež by odlákala potápěče od ohrožených živočichů. Vzniklo tak podvodní muzeum čítající 500 soch, přičemž autorem většiny se stal opět Jason deCaires Taylor, přispěla však i řada domácích umělců. Tři expozice v hloubkách od tří do šesti metrů si mohli první potápěči prohlédnout již v roce 2010.
Pokrok se nedá zastavit
Muzeum Paj-che-liang vzniklo u řeky Jang-c’-ťiang v oblasti Tří soutěsek a zahrnuje kus břehu, který v důsledku budování přehrad skončil pod vodou. K výstavě „patří“ skalní hřeben, na němž jsou mimo jiné zaznačeny výkyvy hladiny v posledních 1 200 letech. Než se začaly stavět hráze, zaplavovala řeka skálu pouze na jaře a na podzim, zatímco dnes zůstává hřeben pod hladinou trvale.
Nový domov
Muzeum podmořských skulptur Ayia Napa vyrostlo v hloubce mezi osmi a deseti metry poblíž kyperských břehů. Projekt v přepočtené hodnotě 25,5 milionu korun zahrnuje 93 soch a stojí za ním Jason deCaires Taylor. Jeho cílem bylo mimo jiné oživit dno v dané oblasti – sochy, z nichž některé váží až 13 tun, proto vznikly z nezávadných materiálů. Díky neutrálnímu pH se mohou stát novým domovem podmořských živočichů, a zvýší tak biodiverzitu nejen v blízkosti muzea.