Start v -52 °C: Na Dálném východě se uskutečnil supermrazivý maraton
V letošním premiérovém ročníku se na trať postavili pouze domácí běžci z Ruska, závod ale přilákal diváky z celého světa. Povzbudit odvážné maratonce přijeli fanoušci z Austrálie, Tchaj-wanu, Japonska nebo třeba z Indie. „V příštím roce rozhodně plánujeme další ročník, sportovci z celého světa jsou vítáni,“ láká odvážné běžce organizátorka Sargylana.
V extrémním počasí byly k vidění skutečně působivé výkony. Anastasia Stepanova, matka osmi dětí, zvládla 25kilometrovou trať za 4 hodiny a stejně se vedlo i další ženě na startu Valentině Dorgujevě. Nejstarší účastník závodu, 71letý Jegor Permjakov, si poradil s 15kilometrovou tratí za dvě a půl hodiny. Nejmladší běžec 21letý Innokentij Olesov uběhl 10kilometrovou trať za hodinu a 8 minut.
TIP: Běžela v sukni a v sandálech z pneumatik: Přesto vyhrála ultramaratonský závod
Nejdelší vzdálenost zdolal Ilja Pesterev, mimo jiné starosta jakutské obce Emissy, který 39 kilometrů dlouhou trať zvládl za 3 hodiny a 53 minut. V okamžiku, kdy Pesterev do závodu vybíhal, ukazovala rtuť teploměru –52 °C. Po čtyřech hodinách extrémní dřiny teploměr ukazoval –48 °C. Do cíle maratonského běhu mu tentokrát chyběly pouhé 3 kilometry.
Nejchladnější vesnice na světě
Extrémní počasí v Ojmjakonu má na svědomí subarktické klima, které rovněž způsobuje, že je země trvale zmrzlá, a vysloužilo místu i přezdívku „sibiřský pól zimy“. Asi 500 tamních obyvatel čelí krutým mrazům především od prosince do února, kdy se teploty pohybují okolo −50 °C. 26. ledna 1926 zde ale byla naměřena i teplota −71,2 °C. Milovníci tepla si však v Ojmjakonu nepřijdou na své ani v létě a útěchou jim zřejmě nebude ani ujištění, že v červnu a červenci rtuť teploměru nikdy neklesá pod −10 °C.
-
Zdroj textu
-
Zdroj fotografiíSiberian Times