Přistiženi při činu: Japonští velrybáři nejspíš loví i v zakázaných zónách

Ochranářům z neziskové organizace Sea Shepherd se podařilo přistihnout japonskou velrybářskou loď s úlovkem v zakázané zóně
16.01.2017 - Zuzana Rychlá


Sea Shepherd, nevládní neziskovou organizaci, která se zabývá ochranou moří a oceánů, založil bývalý člen Greenpeace Paul Watson v roce 1977. Watson považoval zásahy a akce Greenpeace za málo razantní, a proto se rozhodl k založení vlastní, mnohem akčnější organizace. Metody této organizace se nejednou staly terčem kritiky. Sea Shepherd totiž neváhá důrazně zakročit proti jakémukoli plavidlu, které loví chráněné druhy kytovců, tuleňů a žraloků.

Nesmlouvavý mořský pastýř

V hledáčku Sea Shepherd jsou především japonští velrybáři. Japonsko totiž (společně s Islandem a Norskem) nerespektuje mezinárodní moratorium na lov velryb vydané Mezinárodní velrybářskou komisí (IWC) v roce 1986. Japonsko se odvolává na skutečnost, že loví velryby pro vědecké účely. Podle Sea Shepherd ale většina masa z těchto lovů končí v japonských restauracích, kde je velrybí maso velmi ceněné.

Nová zjištění Sea Shepherd navíc naznačují, že japonští velrybáři nerespektují ani ochranné zóny, ve kterých je lov velryb zakázán zcela. Aktivistům se podařilo pořídit několik snímků, které zachycují japonskou loď s úlovkem uvnitř australsko-antarktické ochranné zóny.

TIP: Malá mořská víla zbrocená krví: Drsný protest ochránců velryb

Zda budou mít nová zjištění aktivistů nějaký konkrétní dopad ale není vůbec jisté. V roce 2015 uložil australský federální soud japonským velrybářům pokutu ve výši 1 milionu dolarů. Pokutu ale doposud nikdo neuhradil. 

Pikantní na celém případu je, že k nezákonnému lovu velryb mělo dojít v době, kdy byl na oficiální státní návštěvě Austrálie japonský premiér Šinzó Abe. Austrálie je přitom domovským přístavem Sea Shepherd.

  • Zdroj textu

    The Guardian

  • Zdroj fotografií
    Sea Shepherd

Další články v sekci