Omamná hlubina | Čína
Na vrcholku hory Tchien-men, tyčící se nad městem Čang-ťia-ťie, stojí buddhistický chrám z 9. století. Jeho návštěva znamenala vždy ohromnou zkoušku odolnosti i odvahy, neboť téměř vertikální vrchol převyšuje okolní krajinu o 1 200 m. Dnes vede nahoru lanovka dlouhá 7,5 km a odvážlivci se pak vydávají na zčásti prosklenou stezku, která skalní stěnu obepíná od roku 2011 a nabízí výhledy budící závrať. (foto: Shutterstock)
V božích rukou | Vietnam
Dvě gigantické dlaně, vyrobené ze skleněných vláken a drátěného pletiva, symbolicky podpírají 150 m dlouhou lávku pro pěší v horách Bà Nà poblíž vietnamského Danangu. Tzv. Zlatý most, otevřený v červnu 2018, se klene ve výšce 1 400 m n. m. a jeho zábradlí zdobí truhlíky fialově kvetoucích lobelek. Lávka vyrostla v souladu s dlouhodobou snahou vietnamské vlády přilákat do země návštěvníky na neotřelé turistické atrakce. (foto: Shutterstock)
Stoprocentní adrenalin | Čína
Okolo 2 160 m vysoké hory Chua-šan v čínské provincii Šen-si se vine prastará stezka. Dnes si tam návštěvníci mohou půjčit prsní úvazek a připnout se k ocelovému lanu, nicméně bez doplnění o „sedák“ jde o poměrně iluzorní ochranu. Média stezku často označují jako „nejnebezpečnější na světě“, její náročnost však nepřekonává běžné zajištěné cesty v Alpách. Riziko spočívá především v kombinaci nedostatečné údržby chodníků a lehkovážnosti návštěvníků, kteří nejsou na podobné výlety připraveni. (foto: Wikimedia Commons, Ondřej Žváček, CC BY-SA 3.0)
Bangkok jako na dlani | Thajsko
Střecha nejvyššího thajského mrakodrapu, 314 m vysoké budovy MahaNakhon, se před čtyřmi lety proměnila v rozhlednu přístupnou veřejnosti. Skrz prosklenou podlahu v 78. podlaží se naskýtá 360stupňový pohled na Bangkok. Jde však o natolik specifický zážitek, že nahoru nesmějí děti mladší 12 let. (foto: Shutterstock)
Ledovec na dosah | Kanada
Pouze skleněná platforma dělí návštěvníky lávky v kanadském národním parku Jasper od 280 m hlubokého údolí v ledovcovém poli Columbia Icefield. Správci přírodní rezervace v provincii Alberta lákají zájemce na pohled do samotného srdce geologické minulosti naší planety: Na jediném místě lze spatřit pozoruhodně rozmanitou krajinu, kterou před miliony let utvářely pohyby ker a zanechaly po sobě ekosystém, jenž dnes nemá na Zemi obdoby. (foto: Shutterstock)