Stáří a hořkost
Bitto Storico | země výroby: Itálie | cena za 100 g: 794 korun
Bitto Storico představuje nejdéle zrající variantu sýra a všech jeho dvanáct výrobců působí v lombardském údolí Valtellina. Receptura zahrnuje vedle kravského také mléko od koz orobica, které žijí pouze na severu italských Alp. Nejstarší kusy sýra mohou mít až dvacet let, ale obvykle se konzumuje mezi pátým a desátým rokem zrání. Mladší vzorky jsou měkčí, sladší a delikátnější. S přibývajícím věkem se prohlubuje jejich aroma a získávají hořké tóny. (foto: Profimedia)
Rodinný poklad
Wyke Farm Cheddar | země výroby: Velká Británie | cena za 100 g: 1 059 korun
Historie zřejmě nejslavnějšího a také nejchutnějšího čedaru se začala psát roku 1861 v britském hrabství Somerset. Pod jeho věhlas se podepsala Ivy Wykeová, jež přišla s recepturou pochutiny, kterou rodina dodnes střeží jako oko v hlavě. S cenovkou 1 059 korun za sto gramů se jedná o drahý, ale již ne zcela nedosažitelný sýr, a na rozdíl například od losí či oslí speciality se tedy dá koupit v obchodech po celém světě. (foto: Profimedia)
Mléko s příchutí zlata
White Stilton Gold | země výroby: Velká Británie | cena za 100 g: 2 383 korun
Nejdražší sýr získávaný z kravského mléka má podobu bílého stiltonu: Je tedy drobivý, krémový a lehce podobný čedaru. Pokud si ho navíc koupíte ve vesnici Long Clawson v britském Leicestershire County, připlatíte si nejen za prvotřídní venkovské ovzduší, ale také za vločky jedlého zlata a skořicový šnaps, jímž se delikatesa dochucuje. Zlatý stilton původně vznikl v limitované vánoční edici, obzvlášť mezi celebritami však vyvolal takový zájem, že se začal vyrábět celoročně. (foto: Profimedia)
Jak podojit losa?
losí sýr | země výroby: Švédsko | cena za 100 g: 2 648 korun
Podojit osla je sice náročné, ale v případě losího sýra se farmáři potýkají se zvířaty, která váží přes půl tuny. Konkrétně se jedná o samice pojmenované Gullan, Juna a Haelga z farmy Elk House ve švédském regionu Bjurholm. Unikátní pochoutka je lehce nakyslá, velmi jemná a podle některých se vzdáleně podobá řecké fetě. V Elk House tedy ze získaného mléka vyrábějí vlastní verzi balkánské speciality a vedle ní i sýry s modrou či bílou plísní. (foto: Pexels, CC0)
Oslíku, otřes se!
Pule | země výroby: Srbsko | cena za 100 g: 3 178 korun
Pule představuje nejen nejdražší, ale také nejvzácnější sýr planety. Vyrábí se z mléka ohroženého osla balkánského na farmě uprostřed národní rezervace Zasavica, která vznikla kvůli ochraně zmíněného tvora. Tito lichokopytníci se dají dojit pouze šest měsíců v roce a dávají extrémně málo mléka. Na kilogram sýra je ho přitom potřeba až 25 litrů, takže produkt vzniká mícháním s kozím mlékem v poměru 6 : 4. Výsledek je měkký, drolivý a chuťově se mu údajně nic nevyrovná. (foto: Pexels, CC0)